Roles of basic personality traits, schema coping responses, and toxic childhood experiences on antisocial, borderline, and psychopathic personality characteristics
Temel kişilik özelliklerinin, şema başetme stillerinin ve olumsuz çocukluk yaşantılarının antisosyal, sınırda ve psikopatik kişilik özellikleri üzerindeki rolleri
  1. Tez No: 227610
  2. Yazar: ÖZNUR ÖNCÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmanın amacı, temel kişilik özelliklerinin, şema başetme stillerinin ve olumsuz çocukluk yaşantılarının antisosyal, sınırda ve psikopatik kişilik özellikleri üzerindeki rolünü incelemektir. Toplumun genelini temsil eden örneklemlerle yapılan çalışmaların literatürdeki eksikliği dikkate alınarak, bu çalışmaya adli örneklemin yanı sıra adli olmayan bir örneklem de dahil edilmiştir. Böylelikle, belirtilen kişilik bozuklukları özellikleri bakımından iki örneklemin sergileyeceği farklılıkların araştırılması amaçlanmıştır. Bu yöntemle, bu çalışmanın, suç davranışını önlemekte etkili olabilecek faktörleri ortaya koyacağı düşünülmüştür. Adli olmayan örneklem 146 kişinin (78 kadın ve 68 erkek), adli örneklem ise 131 tutuklu ve hükümlünün (42 kadın ve 89 erkek) gönüllü katılımıyla oluşturulmuştur. Verilerin toplanması, demografik bilgi formu ve bir ölçek paketinin uygulanmasıyla gerçekleştirilmiştir. Genel olarak çalışmadan elde edilen bulgular, fonksiyonel olmayan aile yaşantısının, travmatik deneyimler içermese dahi, kişilik bozukluğu özelliklerinin gelişmesinde önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Bunun yanı sıra, temel kişilik özellikleri ve başetme stillerinin de bu özelliklerin davranışsal olarak dışa vurumunda önemli olduğu gözlenmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular, kişilik bozukluklarına boyutsal yaklaşımın, alt-klinik özelliklerin ve altta yatan dinamiklerin irdelenmesi bakımından, klinik ve adli alanlarda etkili olabilecek avantajlarına dikkat çekmektedir. Bulgular, çalışmanın sınırlılıkları ve çalışmadan elde edilebilecekçıkarımlarla birlikte, güncel literatüre atıfta bulunularak tartışılmaktadır. Son olarak ise, gelecekti çalışmalara ilişkin önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to investigate the roles of basic personality traits, schema coping responses, and toxic childhood experiences on antisocial, borderline, and psychopathic characteristics. Considering the gap in the literature regarding the community samples, the present study also included a non-criminal, besides the criminal sample, in order to observe the differences among the associated variables related to the characteristics of suggested personality disorders. In this way, it was aimed to obtain a general idea about the protective factors from offending. Consequently, the non-criminal sample consisted of 146 participants (78 females and 68 males) and the criminal sample included 131 participants (42 females and 89 males. Data was collected through a demographic form and a package of inventories. In general, the results yielded that a dysfunctional family environment, whether traumatic or non-traumatic seems to play a crucial role in the development of characteristics of personality disorders. Moreover, basic personality traits and coping responses are also observed to affect the behavioral presentation of these characteristics. The findings of the present study is generally in line with the literature suggesting that, dimensional approach to personality disorders, by revealing the sub-clinical features and providing a deeper focus to the underlying dynamics in each personality disorder, have several implications in both clinical and forensic area. The results, as well as their implications and limitations, are discussedwith reference to the recent literature. Finally, suggestions for further research are mentioned.