Financial market integration in the eu and probable effects on Turkish stock market
Avrupa birliğinde finansal piyasaların entegrasyonu ve Türk hisse senedi piyasasına olası etkileri
- Tez No: 227613
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN EGE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2008
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bölümü
 - Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tezin amacı AB üyeliğine aday konumda olan Türkiye'nin Avrupa hissesenedi piyasalarına entegrasyonunun Türk hisse senedi piyasasına olası etkileriniaraştırmaktır. AB'de mevcut yasal çerçeve ve dinamik entegrasyon sürecinde reformolarak adlandırılabilecek önlemler dikkate alınarak Türk hisse senedi piyasasınailişkin yasal çerçevede yapılması gereken değişiklikler ve ekonomik etkileriaraştırılmıştır. AB mevzuatına uyumun hisse senetleri piyasasındaki tüm taraflara;borsaya, aracı kuruluşlara, şirketlere ve yatırımcılara sayısız etkileri olacağı tespitedilmiştir. AB mevzuatına uyumun rekabeti teşvik edici etkiler yaratmasıbeklenmekte olup bunun sonucunda nihai beklenti hisse senedi piyasasınınekonomideki payının artması ve ekonominin bütünü için pozitif büyüme etkisiyaratılmasıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the probable effects of integration withEuropean stock markets on stock market in Turkey as an acceding country. Therequired changes in Turkey?s legal framework and economic effects on Turkishstock market have been examined by reference to the current legal framework of theEU and the measures that can be defined as reform within the dynamic integrationprocess of the EU. It is determined that adopting the legal framework of the EU willhave numerous effects on all the parties involved in the stock market, namely; stockexchange, financial intermediaries, firms and investors, leading to a pro-competitiveenvironment, the end result of which is likely to be an increase in the share of thestock market in the national economy and a positive growth effect for the economyas a whole.