International film festivals and local forms of colonialism
Uluslararası film festivalleri ve sömürgeciliğin yerel formları
- Tez No: 227614
- Danışmanlar: PROF. DR. MEYDA YEĞENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, uluslararası film festivallerinin bir çeşit yerel sömürgeciliğe nasıl dönüşebildiğini anlamlandırma çabasından ibarettir. Film festivallerinin politikaları özellikle Iran sineması ve onun uluslararası arenadaki duruşu üzerinden tartışılmıştır. Festivallerin kabul ve dışlama mekanizmaları, ?National Geographic? etkisi ve tüm bunların İran sinemasını nasıl şekillendirdikleri bu tartışmanın temel noktalarıdır. Ayrıca, bir İran filmi olan Kandahar, oryantalizm tartışmaları ışığında analiz edilmiştir. Buradaki amaç, uluslararası film festivallerinde örgütlenen sömürgeci bakışın ulusal bir sinemacı tarafından nasıl içselleştirildiğini göstermektir.
Özet (Çeviri)
This study is an attempt to understand the politics of international film festivals and how it translates into local forms of colonialism. Theroretical review of this study focuses around the politics of festivals particularly through Iranian Cinema in the international frame. Inclusionary/exclusionary mechanisms of film festivals, the notion of national geographic effect and how they formed the canonization of Iranian cinema will be discussed. The thesis has also analyzed an Iranian film Kandahar as a case study with the notion of Orientalism to demonstrate how colonizing gaze organized in festival circuit has been internalized by a national filmmaker.