The relationship between parenting style, gender and academic achievement with optimism among adolescents
Ergenlerde anne baba tutumları, cinsiyet ve akademik başarının iyimserlik ile ilişkisi
  1. Tez No: 227612
  2. Yazar: DERYA SARI CENK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı 14-18 yaş arasındaki ergenlerin iyimserlik düzeyleri ile algıladıkları anne baba tutumları, cinsiyet ve akademik başarı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemini, Ankara ilinde Ümitköy Anadolu Lisesi, Türk Telekom Anadolu Teknik Lisesi ve 75. Yıl Lisesi okullarında okumakta olan 1366 öğrenci (708 erkek, 645 kız ve 13 kişi cinsiyetini belirtmemiş) oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak İyimserlik Ölçeği (Scheier & Carver, 1985) ve Anne-Baba Tutum Ölçeği (Lamborn et al., 1991) kullanılmıştır.Öğrencilerin iyimserlik puanlarına yapılan tek yönlü ve çift yönlü varyans analizi sonuçları anne-baba tutumları ve akademik başarı temel etkilerinin istatistiksel olarak anlamlı olduğunu göstermektedir. Cinsiyet temel etkisi, cinsiyet - anne baba tutumu ortak etkisi ve akademik başarı - anne baba tutumu ortak etkisi anlamlı bulunmamıştır. Akademik başarıları yüksek olarak nitelenen öğrencilerin iyimserlik düzeyleri, akademik başarıları düşük olarak nitelenen öğrencilerden daha yüksek olarak bulunmuştur. Araştırmada, öğrencilerin iyimserlik puanlarının algıladıkları anne baba tutumlarına göre anlamlı olarak farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Başka bir ifade ile bu çalışma sonucunda, ailelerini?demokratik? olarak algılayan gençlerin iyimserlik düzeyleri, ailelerini ?ilgisiz? ve ?otoriter? olarak algılayan gençlerin iyimserlik düzeylerinden daha yüksek çıkmıştır. Sonuçlar anne-babalarını ?müsamahakar? olarak algılayan öğrencilerin de iyimserlik düzeylerinin anne babalarını ?ilgisiz? ve ?otoriter? olarak algılayan öğrencilerden daha yüksek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate optimism level of adolescents? aged between 14-18 and its relation with parenting style, gender, and academic achievement. The sample consisted of 1366 students (708 male, 645 female, and 13 missing cases) who volunteered to participate in the study from Ümitköy Anatolian High School, Türk Telekom Anatolian Technical High School and 75. Yıl High School in Ankara. Life Orientation Test (Scheier & Carver, 1985) and Parental Attitude Scale (PAS; Lamborn, Mounts, Steinberg, Dornbusch, 1991) were used as the data collection instruments.The results of one way and two way ANOVA indicated that the main effect of parenting style and academic achievement on optimism level of adolescents was found significant. The results yielded that the main effect for gender, the gender and parenting style interaction effect and the academic achievement and parenting style interaction effect was not significant. Optimism levels of high achiever adolescents were found higher than low achiever adolescents?. The results revealed significant differences in optimism scores of the adolescents as a function of fourparenting styles. In other words, the results of this study showed that the adolescents who perceived their parents as authoritative had a relatively higher level of optimism than those who perceived their parents as authoritarian and neglectful. Results also indicated that the adolescents who characterize their parents as permissive had a relatively higher level of optimism than those who characterize their parents as neglectful and authoritarian.