Turkey and its relation to the European Union from a radical nationalist perspective: The Nationalist Action Party from the early 1990's until the present
Radikal milliyetçi bir perspektiften Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri: 1990?lardan bugüne Milliyetçi Hareket Partisi
- Tez No: 227621
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİSABETH ÖZDALGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmanın amacı radikal milliyetçi perspektifin, Türkiye-AB ilişkileri konusunda 1990'lardan bu yanaki söylemini çözümlemektir. AB, küreselleşme sürecinin bir aktörü olarak ele alınmıştır. Dolayısıyla çalışma daha geniş çerçevede Türkiye'deki radikal milliyetçi perspektifin küreselleşme sürecindeki durumunu ortaya koyacaktır. Çalışmada radikal milliyetçiliğin siyasi temsilcisi olarak Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) seçilmiştir. Partinin AB ile ilişkilere yönelik resmi söylemine odaklanılmıştır. Bu çerçevede, Parti'nin AB'yi, Türkiye-AB ilişkilerini, bu ilişkilerde Türkiye'nin konumunu, kendini ve diğer aktörleri nasıl algıladığı çözümlenmiştir. Söyleminde hangi temaların ön plana çıktığı analiz edilmiştir. Bu yapılırken de söylemdeki olası çelişkiler, kararsızlıklar ve ikilemler ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to analyse the discourse (from 1990s onwards) of the radical nationalist perspective about Turkey-EU relations. The EU is discussed as an actor within the globalization process. Therefore, in a broader context, the study presents the situation of the radical nationalist perspective in Turkey within the globalization process. In the study, the Milliyetçi Hareket Partisi/MHP (Nationalist Action Party) has been selected as the political representative of radical nationalism in Turkey. The party?s official discourse concerning the relations with EU is focused. In this framework, the party?s perception of the EU, of Turkey-EU relations, of Turkey?s position, of itself and of other actors in these relations are analysed. It is analysed which themes are prominent in its discourse. While doing this, I also try to reveal possible contradictions, uncertainties and ambivalences.