The role of perceived career barriers and gender in commitment to career choices of university students
Algılanan kariyer engellerinin ve cinsiyetin üniversite öğrencilerinin kariyer seçimlerine bağlılığını yordamadaki rolü
  1. Tez No: 227620
  2. Yazar: ELİF BALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN TEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
The purpose of the present study was to examine the role of gender and perceived career barriers in career commitment of university students. Participants were 437 (231 females, 206 males) volunteered students from the five faculties of Middle East Technical University (METU). A pilot study was carried out with 285 (122 males and 163 females) volunteered students of METU for the adaptation of Commitment to Career Choices Scale (CCCS). The results of exploratory factor analysis yielded a 28?item scale with two factors; Vocational Exploration and Commitment (VEC) and Tendency to Foreclose (TTF). As for the main purpose of the present study, CCCS was administered to the students together with the Perceived Career Barriers Qustionnaire measured by 11 barriers identified by the researcher as personality characteristics, interests, ability, gender effect, vocational knowledge, economic gain opportunity, employment opportunity, work conditions, other life choices (e.g., marriage, child, etc.), expectations of family and expectations of partner. The results of multiple regression analysis revealed that VEC scores as measured by CCCS were predicted by three independent variables of vocational knowledge, employment opportunities and personality characteristics. This result indicated that the students who had high perception of barrier on vocational knowledge, employment opportunity and personality characteristics had low commitment to their career choices. The second regression analysis revealed that TTF scores as measured by CCCS were predicted only by employment opportunities, indicating that the students who had higher perception of employment opportunity as a barrier also had lower level of tendency to foreclose and they had a tendency to evaluate different career options. Findings are discussed within the framework of career counseling research and practice.
Özet (Çeviri)
Bu araştırmanın amacı, cinsiyet ve algılanan kariyer engellerinin, kariyer seçimlerine bağlılıktaki rolünü incelemektir. Araştırma, Orta Doğu Teknik Üniversitesi?nin (ODTÜ) beş fakültesinden araştırmaya gönüllü olarak katılan 437 (231 kız, 206 erkek) öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Kariyer Seçimlerine Bağlılık Ölçeği (KSBÖ)?nin uyarlama çalışması, 285 (163 kız, 122 erkek) gönüllü ODTÜ öğrenci üzerinde yapılmıştır. Açıklayıcı faktör analizi sonuçları, 28 maddelik ölçeğin iki faktörlü olduğunu göstermiştir; mesleki araştırma ve bağlılık (''Vocational Exploration and Commitment'') ve erken karar verme eğilimi (''Tendency to Foreclose''). Araştırmanın temel amacıyla ilgili olarak, öğrencilere KSBÖ ile birlikte, araştırmacı tarafından belirlenen 11 algılanan kariyer engelinden oluşan Algılanan Kariyer Engelleri Anketi uygulanmıştır. Bu engeller kişilik özellikleri, ilgiler, yetenekler, cinsiyet etkisi, mesleki bilgi, maddi kazanç olanağı, işe girme olanağı, iş koşulları, diğer hayat seçimleri (evlilik, çocuk sahibi olmak, vb.), ailenin beklentileri ve eş veya kız ya da erkek arkadaşın beklentileri olarak belirlenmiştir.Çoklu regresyon analizlerinin sonuçlarına göre, mesleki araştırma ve bağlılık puanlarını yordayan değişkenlerin mesleki bilgi, işe girme olanağı ve kişilik özellikleri olduğu saptanmıştır. Bu sonuç, mesleki bilgilerini, iş bulma olanağını ve kişilik özelliklerini engel olarak algılayan öğrencilerin kariyer seçimlerine bağlılık düzeylerinin düşük olduğunu göstermektedir. İkinci regresyon analizi ise erken karar verme eğilimini sadece işe girme olanağının yordadığını ortaya koymaktadır. Bu sonuca göre işe girme olanağını büyük bir engel olarak algılayan öğrencilerin erken karar verme eğilimleri düşmekte ve farklı meslekleri araştırıp değerlendirme eğilimleri artmaktadır. Sonuçlar kariyer gelişimi ve danışmanlığı alanındaki araştırma ve uygulamalar kapsamında tartışılmıştır.