The property issue in the Cyprus question
Kıbrıs sorununda mülk konusu
- Tez No: 227622
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tezin amacı, Kıbrıs sorununun mülkiyet yönünü değerlendirmektir. Mülkiyet konusu, Kıbrıs sorununun önemli bir parçasıdır çünkü adanın iki tarafındaki yoğun bir nüfusun haklarını ilgilendirmektedir. Giriş bölümü ve adanın tarihsel geçmişinden sonra Kıbrıs sorununun kökenini anlamak için, anlaşmazlığın genel özeti yer alacaktır. Daha sonra ise, iki tarafın mülkiyet konusundaki fikirleri ve anlaşmazlıkları belirtilecektir. Süregelen barış görüşmeleri ve mülkiyet konusu incelendikten sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Kıbrıs sorunu ve mülkiyet konusu ile ilgisi vurgulanıcak ve Kıbrıs'taki son gelişmeler tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to provide an evaluation of the property aspect of the Cyprus problem. The 'property issue' is an important aspect of the problem because it concerns the individual human rights and interests of a large population on both sides of the island. Following an introduction and a description of the historical backgroundof the island, there will be a basic account of the Cyprus conflict in order to have a perspective on the disagreement. The bulk of the thesis is then formed by the problem of property in the overall disagreement and both sides? arguments towards the issue. After detailing various peace negotiations in relation to the property issue, the involvement of the European Court of Human Rights in the issue will be discussed, including the most recent developments which have since emerged.