Using technology in preventing and remedying seventh grade students' misconceptions in forming and solving linear equations
İlköğretim yedinci sınıf öğrencilerinin eşitlikler konusundaki kavram yanılgılarının önlenmesinde ve giderilmesinde teknoloji kullanımı
  1. Tez No: 227623
  2. Yazar: GÖRKEM EREK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN KÜRŞAT ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim yedinci sınıf öğrencilerinin denklemler konusundaki kavram yanılgılarını ve bunların önlenmesi ve giderilmesi konusunda teknolojinin rolünü ve etkisini araştırmaktır. Bir grup yedinci sınıf öğrencisi denklemler konusunu işlemeden önce bir kavram yanılgılarını belirleme testi almışlardır. Olası kavram yanılgıları belirlenmiştir. Daha sonra konu bilgisayar destekli etkinlik kullanılarak sanal ortamda işlenmiştir. Hemen sonrasında öğrenciler tekrar kavram yanılgısı testi almışlar ve bir ay sonra üçüncü kez kavram yanılgısı testi almışlardır. Bu testler birbirlerinin eş değer versiyonlarıdır. Bu testler tekrar ölçmeli ANOVA kullanılarak analiz edilir. Teknoloji kullanımının öğrencilerin kavram yanılgıları testlerinden aldıkları puanların ortalamalarının değişimine etkisi incelenmiştir. Bilgisayar destekli etkinlik kullanılarak ders işlenmesi esnasında öğrencilerden niteliksel veri toplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda teknolojinin kavram yanılgılarını önleme ve gidermede istatistiksel olarak bir etkisi saptanmamıştır. Ancak öğrencilerin denklemleri konusuna yaklaşımlarının pozitif etkisi gözlenmiştir. Bu çalışma öğretmenler, öğretmen adaylarını yetiştirenler ve müfredat yazanlar için önemlidir, çünkü denklemler konusu okullarda öğretilen matematiğin önemli bir dalı olan cebir öğretimi konusunda temel teşkil etmiştir.
Özet (Çeviri)
The purposes of this study was to investigate seventh-grade students? misconceptions related to forming and solving equations and examine the role of technology use in preventing and remedying these misconceptions. A group of 18 seventh grade students was given a diagnostic test before they started the equations unit to determine their misconceptions related to the topic. Students studied equations for 6 weeks and half of the instruction took place in the computer lab where they used various electronic manipulative and activities on the computer. The students were given another diagnostic test at the end of the instruction. After a month, they took another diagnostic test for the third time. The diagnostic tests were equivalent to each other in terms of item structures and contents. The effect of technology use in changing students? performances on the diagnostic tests was determined by repeated-measures ANOVA. Furthermore, changes in students? misconceptions were also analyzed qualitatively. According to the results, no significant effect of technology use on preventing and remedying misconceptions was found. However, technology positively affected students? feelings, thoughts and attitudes towards equations. Outcomes of this study have some implications for teachers, teacher educators, and curriculum writers as solving and forming equations is fundamental for learning algebra and a very significant strand of school mathematics.