The European neighbourhood policy towards lebanon: Expansion without further enlargement
Lübnan'a yönelik Avrupa komşuluk politikası: Daha fazla genişlemeden yayılma
  1. Tez No: 227627
  2. Yazar: ALMULA TÜREDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez, Lübnan'a yönelik Avrupa Komşuluk Politikasını (AKP) incelemektedir. Tez, Akdeniz bölgesine yönelik olarak artan AB isteklerini ortaya koymak amacıyla, ilk Avrupa girişimlerini incelemektedir. Lübnan kendine özgü tarihi koşulları içinde araştırılmakta ve Haziran 2006 savaşı sonrası AB'nin UNIFIL ordusuna gönderdiği asker, AB'nin ülkede etkisini arttırmaya yönelik bir eylemi olarak değerlendirilmektedir. AB, 2004 genişlemesiyle Lübnan'a daha yaklaşmakta ve uluslararası arenada ve özellikle Akdeniz bölgesinde güçlenen bir rol oynama eğilimindeyken, İsrail'in Lübnan'a saldırısını, ülkeye müdahalesini kolaylaştıracak ve bu sayede bölgede etkisini arttıracak bir fırsat olarak algılamaktadır. Tez, AKP'yi AB'nin, hem 2004 genişlemesinden doğan endişelerine yanıt veren, hem de bölgede varlığını güçlendiren en yeni dış politika aracı olarak ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the European Neighbourhood Policy (ENP) towards Lebanon. The thesis looks into early European initiatives to demonstrate growing EU ambitions towards the Mediterranean region. Lebanon is examined with its specificities in historic context and EU?s sending troops to UNIFIL army after the July 2006 war. As the 2004 enlargement brought the EU closer to Lebanon, and as the EU tends to play a growing international role, particularly in the Mediterranean region, the EU saw the Israeli attack on Lebanon as an opportunity to increase its engagement in Lebanon, thereby increasing its influence in the region.The thesis argues that the ENP is the newest foreign policy tool both to answer the concerns of EU in the Mediterranean region and to raise the EU?s profile in the region.