A multi-pronged approach to labor market flexibility: A survey on the Turkish context
Işgücü piyasasi esnekliğine çok yönlü bir yaklaşim: Türkiye örneği üzerine bir araştirma
  1. Tez No: 227628
  2. Yazar: H. SİNEM AYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. EBRU VOYVODA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Turkish labor market has been experiencing low employment performance over the last two decades. This pessimistic picture has become more striking after the crisis in 2001. While output growth has presented a rapid recovery, unemployment could not record such an improvement and has remained around 10 % since then. This fact has introduced a new phenomenon to Turkey called ?jobless growth?. As a solution to the bottlenecks in the labor market, the concept of ?flexibility? has been more frequently pronounced by policy makers and academicians at both national and international level.In the light of flexibility-based arguments, this thesis takes an impulse from the basic assertion of the neoclassical theory that it is the labor market rigidities that are mainly responsible for high unemployment/low employment performance. Accordingly, the aim of the thesis is to analyze labor market flexibility with a particular focus on the Turkish context. The discussions conducted throughout the thesis are based on the question; whether Turkish labor market actually includes such considerable rigidities constituting impediment for employment creation, as suggested by neoclassical arguments.The thesis starts with a review of main characteristics of the labor market in terms of demographic trends, labor force participation, employment and unemployment. Secondly, labor market flexibility is analyzed through two main indicators: labor cost flexibility and production function flexibility; and these two indicators are divided into six sub indicators. The flexibility indicators covered by the thesis are investigated individually, without an aim of aggregating them into a single indicator. The research involves quantitative findings based on available data and a qualitative survey with reference to related legislation.
Özet (Çeviri)
Türkiye işgücü piyasası son yirmi senedir düşük bir istihdam performansı sergilemiştir. Bu karamsar tablo, 2001 krizinden sonra daha da çarpıcı bir hal almıştır. Kriz sonrası dönemde ekonomik büyümede hızlı bir iyileşme görüldüyse de işsizlik oranında aynı gelişme kaydedilememiş ve krizden bu yana işsizlik yüzde 10 civarında bir seyir izlemiştir. Bu durum Türkiye?yi ?istihdam yaratmayan büyüme? olarak anılan yeni bir olguyla tanıştırmıştır. İşgücü piyasasındaki darboğazın aşılabilmesi için çözüm önerisi olarak sunulan ?esneklik? kavramı, politika yapıcıları ve akademisyenlerce hem ulusal hem de uluslararası düzeyde daha sık telaffuz edilir hale gelmiştir.Esnekliğe dayalı argumanlara ilişkin tartışmalar ışığında bu tez, neoklasik teoride yüksek işsizliğin/düşük istihdam performansının asıl sorumlusu olarak nitelendirilen ?işgücü piyasası katılıkları? temel savından yola çıkmaktadır. Bu bağlamda, tezin amacı, Türkiye örneğini temel alarak işgücü piyasasında esnekliği araştırmaktır. Tez boyunca yürütülen tartışmalar, Türkiye işgücü piyasasının, neoklasik yaklaşmın öne sürdüğü gibi, istihdam yaratmanın önünde engel oluşturacak kadar önemli katılıkları içerip içermediği sorusuna dayanmaktadır.Tezde ilk olarak, demografik eğilimler, işgücüne katılım oranı, istihdam ve işsizlik gibi işgücü piyasasının temel özelliklerine genel bir bakış sunulmaktadır. İkinci olarak, işgücü piyasasında esneklik, işgücü maliyetinde esneklik ve üretim fonksiyonunda esneklik olmak üzere iki temel gösterge doğrultusunda incelenmekte, ve bu iki gösterge altı alt-göstergeye ayrılmaktadır. Tezde kapsanan esneklik göstergeleri tek bir gösterge altında toplulaştırma amacı gütmeden ayrı ayrı incelenmektedir. Araştırma mevcut verilere dayanan niceliksel bulguların yanısıra ilgili mevzuata atıfta bulunan niteliksel bir incelemeden oluşmaktadır.