National and religious identities of children of Iranian asylum-seekers in Kayseri
Kayseri'de yaşayan İranlı sığınmacıların çocuklarının ulusal ve dini kimlikleri
- Tez No: 227626
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKAN ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tez Kayseri'de geçici olarak ikamet eden İranlı sığınmacıların çocuklarının ulusal ve dini kimliklerinin kurgulanmasını analiz etmektedir. Bu araştırmada, çocukların kimlik kurgulamaları şekillendirilebilir ve esnek bir zemine dayanmaktadır. Bu çalışma, seçilmiş katılımcılarla yarı yapılanmış derinlemesine görüşmelerle gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar iki farklı dini grup olan Şiilik ve Bahailiğe mensuptur. Temel araştırma sorunsalı kapsamında çocukların ulusal ve dini kimlikleri konuyla ilgili olan kimlik teorileri dikkate alınarak derinlemesine incelenmiştir. Ayrıca, katılımcıların çocukluk yaşantılarının ulusal ve dini kimlikleriyle olan ilişkisi sorgulanmıştır. Birbiriyle yarışan kimliklerin etrafında, tüm katılımcılar için ulusal kimliğin açık ara farkla üstünlüğünü ilan ettiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca, konuk oldukları toplumda, Şii çocukların dini kimlikleri gücünü yitirirken, Bahai çocukların dini kimliklerinin hala güçlü olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, dini inançlarından ve ailelerinin politik görüşlerinden ötürü İran'da kesintiye uğrayan çocukluk yaşantıları Kayseri'deki görece özgür ortamdan dolayı bir devamlılık kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the construction of children of Iranian asylum-seekers? national and religious identity who are dwelling in Kayseri provisionally. Identity construction of the children was based on a `flexible? and `malleable? ground in the research. The research was conducted through semi-structured, in-depth interviews with a selected group of participants. The participants belong to two different religious cohorts, Shi?is and Baha?is. Within the scope of the research question, national and religious of the children were investigated profoundly by taking into consideration of related identity theories. In addition, childhood experiences of the children were examined in order to find out if there is any interplay between childhood experiences and national and religious identities. It was determined that ambit of a contested process of identities, national identity enunciated its vigour by far for all the participants. It was also ascertained that while for the Shi?i children, religious identity has reduced its strength; religious identity is still potent for the Baha?i children in the host society. Moreover, the children?s interrupted childhood results from their religious professions and their family?s political views reconstructed in Kayseri. The participants? interrupted childhood in Iran achieved a relative maintenance in Kayseri without any fragmentation due to relative free environment comparing to Iran.