Melasın atmosferik şartlarda oksidasyonu
Oxidation of sugarbeet molasses at atmospheric conditions
- Tez No: 22763
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUAT ÜNALAKDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi MELASIN ATMOSFERİK ŞARTLARDA OKSİDASYONU Füsun Funda SÖNMEZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Yard.Doç.Dr.Fuat ÎNALAKDERE 1992, Sayfa: 82 Jüri: Yard.Doç.Dr.Fuat İnalakdere Dog. Dr. Ali Bilgesü Yard.Doç.Dr.Vecihi Pamuk Ankara Şeker Fabrikasından temin edilen melas asidik ortamda önce inversiyona uğratılmış daha sonra KMn04, K2Cr2C>7, HN03, H202 ve NaClÖ yükseltgen maddeleri ile oksitlenme tepkimeleri gerçekleştirilmiştir. Yükseltgenme tepkimeleri 80-90°C sıcaklıkta, sabit karıştırma hızında yarı kesikli bir reaktör sisteminde yapılmıştır. Bu çalışmada, yükseltgenme tepkimesinden sonra melasın yapısında değişiklik olup olmayacağı araştırılmıştır. Asidik ortamda gerçekleştirilen deneyler sonucunda; NaClO ve K2Cr207'nin diğer yükseltgenlere göre daha etkili olduğu, ortam asitliğinin HC1 ile ayarlamak yerine HCI+H2SO4 asit karışımıyla ayarlanması gerekliliği, bazik ortamda yapılan deneyler sonucunda ise parçalanmanın asidik ortama göre daha fazla olduğu bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Melas, sakkaroz, glukoz ve fruktozun yükseltgenmesi
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis OXIDATION OF SUGARBEET MOLASSES AT ATMOSPHERIC CONDITIONS Füsun Funda SÖNMEZ Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor: Yard.Doç.Dr.Fuat İNALAKDERE 1992, Page: 82 Ju ry : Assist. P rof. Dr. F. Î nalakdere Assoc. Prof.A.Bilgesü Assist. Prof.Dr. V. Pamuk Molasses obtained from Ankara Şeker Fabrikası was first inverted and then used oxidation reactions by means of oxidation materials such as HNO3, H2O2, KMn04, K^C^O? and NaClO. Oxidation reactions were carried out in a semi-batch reactor with constant agitation rate at 80-90°C. In this study, it was investigated whether in the structure of molasses was being a change after oxidation. At the end of experiments performed in the acidic conditions, it was found that NaClO and K-fiv-pj were much more effective than other oxidants. Howewer, more decomposition of molasses was observed in the alkaline conditions than the acidic conditions. KEY WORDS: Oxidation of molasses, sucrose, glucose and fructose