Tattoo dye removal using cold athmospheric plasma (CAP)
Soğuk atmosferik plazma (SAP) kullanarak dövme boyası silme
  1. Tez No: 536081
  2. Yazar: ELİF ÇUKUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UTKU KÜRŞAT ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dövme antik çağlardan beri insanoğlunun kendini ifade etme yöntemi olarak kullanılmıştır. İlkel metotlar ile dövme silme işlemi, dövmenin yerleştirildiği deri katmanının soyulması işlemine dayanmaktadır. Günümüzde hala kullanılmalarının yanı sıra lazer daha fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. Lazer ile dövme silme işlemi, hedef olan dövme pigmentinin gönderilen ışını absorbe etmesi ile parçalanıp daha küçük parçalara ayrılır. Daha sonra kan veya lenf dolaşımı yardımı ile en yakın lenf noduna aktarılır veya makrofajlar tarafından parçalanır. Lazer ile dövme silme işlemlerinde en çok karşılaşılan zorluk, lazer dalga boyunun melanin pigmenti ile eşleşmemesini sağlayacak şekilde tasarlanmasından dolayı deri rengine yakın kırmızı, sarı ve yeşil renklerde görülmektedir. Ayrıca demir ve titanyum içerikli, üzerine gelen lazer ışınının çoğunu absorbe etmek yerine yansıtan dövme boyası pigmentleri (daha çok kırmızı ve siyah renkli dövme boyaları) hem dövme renginin koyulaşmasına hem de çevre dokuda termal yan etkilere sebep olmaktadır. Bu özel durumlar haricinde lazer ile dövme silme işlemi deride kızarıklıklara, deri renginin koyulaşmasına veya açılmasına, kaşıntı ve alerjik reaksiyonlara, yara oluşumuna ve kanamalara sebep olabilmektedir. Lazerin dezavantajlarından ve soğuk atmosferik plazmanın diş hekimliği uygulamalarından yola çıkarak bu çalışmada, dövme boyası degradasyonu için soğuk atmosferik plazma uygulaması altı farklı renk dövme boyası üzerinde araştırılmıştır. Maddenin dördüncü hali olan plazma, bu çalışmada soğuk formda ve ortam gazı olarak hava kullanılarak dövme boyası üzerinde renk açıcı özellik göstermiştir. Bu araştırmanın amacı soğuk atmosferik plazmanın oluşumu sırasında ortaya çıkan reaktif türler ve ultraviyole ışınlar sayesinde dövme boyası üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkinliği araştırılarak lazer uygulamalarına yardımcı veya alternatif bir dövme silme metodu ortaya koymaktır. Elde edilen sonuçlar ışığında, soğuk atmosferik plazmanın hem doğrudan hem de dolaylı olarak dövme boyasına uygulanması sonucunda tüm renklerde açılma gözlemlenmiştir. Özellikle kırmızı, sarı ve yeşil renklerde renk açılması sağlayarak lazer uygulamalarına göre avantaj sağlamış olan plazma, siyah dövme boyasındaki renk açılması ile lazere paralel bir davranış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Tattoo has been used as a method of self-expression of mankind since ancient times. The tattoo removal process with primitive methods is based on the process of peeling the skin layer on which the tattoo is placed. Besides being used today, laser is preferred by more people. The tattoo removal with laser is based on disintegration into smaller pieces by breaking the target tattoo pigment by absorbing the transmitted beam. It is then transferred to the nearest lymph node or disintegrated by the macrophages by means of blood or lymph circulation. The most common difficulty with laser tattoo removal application is that the laser wavelength is designed to ensure that the wavelength is not matched with the melanin pigment in red, yellow and green colors close to the skin color. In addition, tattoo dyes containing iron and titanium (mostly red and black tattoo paints), instead of absorbing most of the laser beam onto it, reflects both darkening of the tattoo dye and thermal side effects in the surrounding tissue. Except in these special cases, laser tattoo removal can cause skin rashes, hyperpigmentation, hypopigmentation, itching, allergic reactions, wound formation and bleeding. Considering the disadvantages of laser tattoo removal, and tooth whitening effect of cold atmospheric plasma treatment for tattoo dye degradation was investigated on six different color tattoo dyes. The fourth state of matter, plasma, in this study in cold form and ambient air conditions used as color fading effect on tattoo dyes. The aim of this study is to investigate the direct and indirect efficiency on tattoo dye by reactive species and ultraviolet radiation during the formation of plasma. In the light of the results, treatment of the cold atmospheric plasma both directly and indirectly to the tattoo dye has been accomplished color degradation in all colors. Plasma, which was advantageous compared to laser applications by providing color fading especially in red, yellow and green colors, showed a parallel behavior with the color fading on black tattoo dye.