Ankara ilinde bağlarda görülen virüs hastalıkları ve yayılış alanlarının tespiti üzerine araştırmalar
Research on grapevine virus diseases and determination of their incidences in Ankara
  1. Tez No: 22762
  2. Yazar: BİROL AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL ERDİLLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Ankara ilinde Bağlarda Görülen Virus Hastalıkları ve Yayılış Alanlarının Tesbiti Üzerine Araştırmalar Birol AKBAŞ A.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Ana Bilim Dalı Danışman; Prof. Dr. Gürsel ERDİLLER 1992, Sayfa: I09 Jüri: Prof. Dr. Gürsel ERDlLLER Prof. Dr. Osman KETENOGLÜ Doc. Dr. Saadettin BALOGLU Ankara'nın 8 ilçesindeki bağ alanlarında yapılan surveyler sonucu asma yelpaze yaprak virusu (grapevine fan leaf virus, GFLV), kazotu mozaik virusu (arabis mosaic virus, ArMV), domates siyah halka viru su (tomato black ring virus, TBRV), çilek latent halkalı leke virusu (strawberry latent ringspot virus, SLRV), yonca mozaik virusu (alfalfa mosaic virus, AMV) ve asma yaprak kıvrılma hastalığına (grapevineI I leafroll virus like disease) rastlanmıştır. Bakımsız bağların büyük bir kısmında virus enfeksiyonları gözlenmiştir. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi bağlarında asma yelpaze yaprak virusu, kazotu mozaik virusu, domates siyah halka virusu, çilek latent halkalı leke virusu gibi nepoviruslara, yonca mozaik virusuna ve asma yaprak kıvrılma hastalığına rastlanmıştır. Bu virus hastalıklarının mevcudiyeti, gösterdikleri belirtiler, indikatör test bitkilerinin (otsu ve odunsu) kullanımı ve serolojik test yöntemlerinden agar jel (immuno diffüzyon), mikropresipitasyon ve ELISA test yöntemleri uygulanarak ortaya çıkarılmıştır. Asma yaprak kıvrılma hastalığının mevcudiyeti ise gösterdiği belirtileri ile ve odunsu test bitkileri kullanılarak ortaya çıkarılmıştır. Anahtar Kelimeler; Asma, Virus, Survey, Indikatör, Mikroskobik simp tom, Agar jel, Mikropresipitasyon, ELISA
Özet (Çeviri)
i I I ABSTRACT Masters Thesis RESEARCHES ON GRAPEVINE VIRUS DISEASES AND DETERMINATION OF THEIR INCIDENCES IN ANKARA Birol AKBAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor; Prof. Dr. Gürsel ERDİLLER 1992, Page: I09 Jury: Prof. Dr. Gürsel ERDİLLER Prof. Dr. Osman KETENOGLU Assoc. Prof.Dr. Saadettin BALOSlU As a result of surveys made in 8 districts of Ankara, Grapevine fan leaf virus (GFLV), Arabis mosaic virus (ArMV), Tomato black ring virus (TBRV), Strawberry latent ringspot virus (SLRV), Alfalfa mosaic virus (AMV) and Grapevine leafroll virus like disease were found. The Infections of the viruses were observed in the most of un healthy grapevine.IV Grapevine leafroll virus like disease, alfalfa mosaic virus and some nepoviruses such as grapevine fan leaf virus, arabis mosaic virus, tomato black ring virus and strawberry latent ringspot virus were found in grapevines of A.Ü. Faculty of Agriculture. The existance of these viruses were proved based on its spesific symptoms inoculation tests on indicator plants, and positive reac tions on serological tests such as agar-gel (immunodiffusion), mic- roprecipitation and ELISA. The existance of grapevine leafroll virus like disease was proved based on its spesific symptoms and inoculation tests on woody test plants. Key Words; Grapevine, Virus, Survey, Indicator, Microscopic symptom, Agar-gel, Microprecipitation, ELISA