Akçaabat ilçesi tarım işletmelerinde başlıca tarla ürünlerinin fiziki girdi ihtiyacının tespiti ve üretimin fonksiyonel analizi
Determining the physical input needs of main field crops and functional analysis of productionin Akçaabat district
  1. Tez No: 22764
  2. Yazar: MEHMET BOZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Ill ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ AKÇAABAT İLÇESİ TARIM İŞLETMELERİNDE BAŞLICA TARLA ÜRÜNLERİNİN FİZİKİ GİRDİ İHTİYACININ TESPİTİ VE ÜRETİMİN FONKSİYONEL ANALİZİ Mehmet BOZOĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Ahmet ÖZÇELİK 1992, Sayfa: 106 Jüri: Doç. Dr. Ahmet ÖZÇELİK : Prof. Dr. Ahmet ERKUŞ : Doç. Dr. Burhan AYKAÇ Akçaabat ilçesinde 107 tarım işletmesinden anket uygulanarak toplanan verilere dayanılarak yapılan araştırmada, tarla arazisinde ekim alanı itibariyle ilk sırayı alan mısır, tütün ve patates üretim faaliyetleri için fiziki üretim girdileri kullanım seviyeleri belirlenmiş ve bu üretim faaliyetlerinin, Cobb-Douglas üretim fonksiyonu kullanılarak fonksiyonel analizi yapılmıştır. İncelenen işletmelerde 6.11 kişi olan ortalama nüfusun, % 50.41' ini erkek, % 49.59 'unu kadınlar oluşturmakta dır. 7 ve yukarı yaştaki nüfusun % 85. 69 'unun okuma yazma bildiği saptanmıştır. Aile işgücü varlığı 4.19 erkek işgücü birimi olan işletmelerde, çeki hayvanı ve traktöre rastlanılmamıştır. İncelenen işletmelerde, işletme arazisi genişliği 7.87 dekar olup, bunun % 64. 17 'sini tarla arazisi oluştur maktadır.IV Etüd edilen işletmelerde, tek mahsul yetiştiricili ğinin hakim olduğu ve üretim faaliyetlerinin tamamının insan işgücüne dayalı olarak yapıldığı tarla tarımında, dekara mısır üretim faaliyeti için 173.16 saat erkek işgücü, tütün üretim faaliyeti için 646.84 saat erkek işgücü, patates üretim faaliyeti için 188.07 saat erkek işgücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Yapılan fonksiyonel analizler sonucunda araştırmada ele alman mısır, tütün ve patates üretim faaliyetlerinde girdilerin ekonomik optimuma uygun olarak kullanılmadığı, girdi kullanım seviyelerinin bir kısım girdiler için gerekenden az, diğer bir kısım girdiler için ise fazla olduğu tespit edilmiştir. Tarla tarımında ele alman üre tim faaliyetlerinde en önemli girdinin arazi miktarı olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Fiziksel üretim girdileri, Cobb-Douglas üretim fonksiyonu, mısır, tütün, patrâ"- tes.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis DETERMINING THE PHYSICAL INPUT NEEDS OF MAIN FIELD CROPS AND FUNCTIONAL ANALYSIS OF PRODUCTION IN AKÇAABAT DISTRICT Mehmet BOZOGLU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ahmet ÖZÇELİK : 1992, Page: 106 Jury: Assoc. Prof. Dr. Ahmet ÖZÇELİK : Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ : Assoc. Prof.Dr. Burhan AYKAÇ This research was carried out in Akçaabat district. It was made by applying 107 survey considering planting area for the production of maize, tobacco and potato. With this study the physical input requirements of these crops were determined and analized by Cobb-Douglas production function. The average number of family members was 6.11 and 50.41 percent of which was male and 49.59 percent was female. Excluding 0-6 age group, 85.69 percent of the population were literate. Man work unit equivalent of the population per farm was 4. 19 and work animals and tractors haven't been encountered. The average size of the farms studied was 7.87 decares an 64.17 percent of which was arable field. On the arable field growing farms studied, per decare requirements of man labour hours were; 173.16 for maize whole year growing, 646.84 for tobacco whole year growing, 188.07 for potato whole year growing.VI By production function analysis it was found out that, in the production of these three crops the inputs have not been used according to an economic optima. Same inputs have been used excessively and same others less than what ought to be. Finally, it was observed that the land was the most important factor for the maize, tobacco, potato production in arable field. KEY WORDS : Physical inputs requirement, Cobb-Douglas production function, maize, tobacco, potato.