Investigation of psycho-social factors that affect English pronunciation preference of efl learners: the relationship between in-class injunctive norms for english pronunciation and fear of negative evaluation in elt classrooms
İnglizceyi yabancı dil olarak ögrenenlerin inglizce telaffuz terchn etkleyen sosyo-pskolojik etkenlerin araştırılması: Sınıf içnde İnglizce telaffuzu belirleyen normlar ve olumsuz degerlendirilme korkusu arasındaki ilişki
- Tez No: 227637
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALEV YEMENİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu tez ngilizce telaffuzu etkileyen sosyo-psikolojik faktörleri incelemeyihedeflemektedir ve özellikle sınıf içinde ngilizce telaffuzu belirleyen normlar veOlumsuz Degerlendirilme Korkusu (ODK) arasındaki iliskiye odaklanmaktadır.Belirleyici (injunctive) normlar grup üyelerinden beklenen davranısı ve budavranıslara uyulmaması halinde kullanılan yaptırımları tanımlayan bir çesitsosyal normdur. Bu normlar, dogal olarak degerlendirici bir yapıya sahiptirler.ODK yabancı dil sınıflarında hissedilen kaygının üç ögesinden birisi olup kisidegerlendirilmeye tabi tutuldugunda deneyimlenmektedir. Bu çalısma için nesnelveriler arastırmacı tarafından gelistirilen bir anket aracılıgı ile nitel veriler isemülakat yolu ile toplanmıstır.Sonuçlar Amerikan veya ngilizlerin ngilizcesine benzer veya Türkçeyebenzer bir ngilizce telaffuzu ile konusmanın ve sınıf içinde yaygın olan telaffuzviihatalarını yapmanın sınıf içinde ngilizce telaffuzu belirleyen normlar tarafındankabul gördügünü göstermistir. Fakat konusmacı ngilizler veya Amerikalılar gibikonusmayı denerken bunu basaramaz veya sınıfta yaygın olarak gözlemlenmeyenya da ögretmenler tarafından çok fazla vurgulanan telaffuz hatalarını yaparsa bukonusma biçimi kabul görmemektedir. Sınıf içi ngilizce telaffuzu belirleyennormlara uymayan bir telaffuz ile konusmak ODK' yi tetiklemektedir. Bu nedenle,ögrenciler genellikle sınıf içindeki belirleyici normlar çerçevesinde Türkçeyebenzer bir ngilizce telaffuz ile konusmayı tercih etmektedir. Sonuçlar ögretmenlertarafından vurgulanan telaffuz kurallarının belirleyici normların bir parçasıoldugunu da göstermistir, bu nedenle bu normların belirlenmesinde ögretmenlerinrolü önemlidir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate socio-psychological factors that affectforeign language learners? pronunciation and focuses on the relationship betweenin-class injunctive norms for English pronunciation and Fear of NegativeEvaluation (FNE). Injunctive norms are a type of social norms that define theexpected behavior from the group members and sanctions for disobedience. Theyare evaluative in their nature. FNE is one of the three components of foreignlanguage classroom anxiety and experienced when a person is in an evaluativesituation. For this study, the quantitative data were collected through aquestionnaire developed by the researcher and the qualitative data were gatheredfrom the interviews. Freshman students at the Department of Foreign LanguageEducation at Middle East Technical University participated in the study.vThe results indicated that speaking with native like or Turkish-like Englishpronunciation and having some pronunciation mistakes, which are commonlyobserved in the classroom, are approved according to in-class injunctive norms forEnglish pronunciation. However, if speakers cannot achieve sounding native likewhen they are trying to emulate native pronunciation, or if they makepronunciation mistakes which are not commonly observed in the classroom oroveremphasized by the instructors, these performances are not approved. Speakingwith an English pronunciation in the classroom which is not approved according tothese norms triggers FNE in the learners. Therefore, learners generally preferspeaking with Turkish-like English pronunciation, which is within the frame of inclassinjunctive norms. The results also demonstrated that the pronunciation rulesthat teachers emphasize become a part of injunctive norms; therefore, teachershave an important role in the determination of these norms.