Relationship between future time orientation, adaptive self-regulation, and well-being: Self-type and age related differences
Gelecek zaman yönelimi, uyumsal öz-yönetim ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişki: Benlik ve yaşa bağlı farklılıklar
- Tez No: 227638
- Danışmanlar: PROF. DR. E. OLCAY İMAMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı, yaşa ve benlik tiplerine bağlı farklılıklara göre: (a) gelecek zaman yönelimlerini; (b) uyumsal öz-yönetimi; ve (c) psikolojik iyi oluşu araştırmaktır. Gelecek yönelimi ve zaman algısı, uyumsal öz-yönetim, benlik kurguları, hedefler ve psikolojik iyi oluş değişkenleri ile ilgili ölçeklerden oluşan bir anket 404 yetişkine (191 genç, 128 orta ve 85 ileri yaş) uygulanmıştır. Ayrıca, açımlama ve fikir edinme amacıyla her yaş grubundan üçer kişi olmak üzere dokuz yetişkin ile zaman, gelecek, hayatın sonu ve yaş konuları ile ilgili yapılandırılmış kısa mülakatlar yapılmıştır. Bulgulardan hareketle şu sonuçlara varılmıştır: (1) ileri yaştakilerin gençlere göre gelecekte daha az fırsat gördükleri, geleceğe daha az planlı ve daha kaygılı baktıkları, ve orta yaştaki yetişkinlerin geleceğe bakışlarının ileri yaştakilere daha benzer olduğu; (2) her bir yaş grubu tarafından belirtilen hedeflerin nitelik ve nicelik bakımından farklı olduğu, ve ileri yaştaki yetişkinlerin genç ve orta yaştakilere oranla daha az sayıda hedef belirttikleri; (3) tüm yaş gruplarında, dengeli benlik (Denge Modeli tarafından ilişkili-kendileşmiş olarak tanımlanan) tipindekilerin en olumlu gelecek bakışına sahip olduğu ve sadece bu benlik tipindeki genç, orta ve ileri yaştaki katılımcıların birbirlerinden farklılaşmayarak en olumlu bakışa sahip oldukları; (4) dengeli benlik tipindeki katılımcılar, ulaşamayacakları bir hedefle karşılaştıklarında, dengesiz benlik tipindekilere kıyasla yeni hedeflere bağlanmayı daha başarıyla gerçekleştirdikleri; (5) gelecekte daha çok fırsat olduğu düşünüldüğünde yeni hedeflere bağlanmanın arttığı ve bu yöndeki güçlü inancın yeni hedeflere bağlanmayı gençlere kıyasla orta ve ileri yaştakilerde daha çok arttırdığı; (6) benlik yönelimleri, geleceğe bakış ve yeni hedeflere bağlanmanın psikolojik iyi oluşla ilişkili olduğu; genç ve orta yaştaki yetişkinler için geleceğe bakış ve yeni hedefe bağlanmanın öznel iyiliğe benlik yönelimlerinin katkısına ek olarak kayda değer bir katkıda bulundukları; (7) cinsiyetin yeni hedeflere bağlanma ve psikolojik iyi oluşta anlamlı bir katkısı olmadığı, ancak kadınların erkeklere oranla az da olsa geleceğe karşı daha kaygılı ve kaderci tutum taşıdıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate: (a) self and age related differences in time perspective and future time orientations; (b) age differences in adaptive self-regulation; and (c) the contribution of future and self orientations and adaptive self-regulation to well-being. A questionnaire consisting of measures concerning future outlook and time perspective, adaptive self-regulation, self-construals, goals and subjective well-being variables was administered to 404 adults (191 young, 128 middle-aged, 85 older). Also, short structured interviews about time, future, end of life and age were conducted for descriptive and exploratory purposes with nine individuals, three individuals from each age group. On the basis of the results, it was concluded that, (1) older adults had less open and planful, but more anxious future outlook than younger adults, and middle-aged adults had a time perspective more like older adults?; (2) there is a difference in the content of the goals reported by each age group, and total number of goals reported by older adults was lower than the number of goals reported by young and middle-aged adults; (3) for all age groups, balanced type (i.e., related-individuated, as defined by the Balanced Integration and Differentiation, BID, model) individuals had the most favourable future outlook, and only balanced-type individuals at young, middle and older ages did not differ from each other in terms of having the most favourable future outlook; (4) balanced type individuals reengaged into other goals more than the unbalanced type individuals when they were faced with an unattainable goal; (5) goal reengagement increased with having more open future time perspective, and the contribution of open future time perspective to goal reengagement was much more for middle-aged and older adults than younger adults; (6) self orientations, future time perspective and goal reengagement contribute to well-being, and contributions of future time perspective and goal reengagement to well-being after the contribution of self orientations were considerable only for young and middle-aged adults; (7) gender was not found to have a significant effect on goal reengagement and well-being, but women had slightly more anxious and fatalistic future attitudes than men.