Investigating elementary students' motivation towards science learning: A cross age study
Öğrencilerin fen öğrenimine yönelik motivasyonlarının incelenmesi: Karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 227646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN TEKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada sınıf düzeyi ve cinsiyetin ilköğretim öğrencilerinin fen öğrenimine yönelik motivasyonlarına (öz yeterlik, fen öğrenimine değer verme, başarı hedefleri, performans hedefleri, aktif öğrenme stratejileri, öğrenme ortamı etkisi) etkisi incelenmiştir. Araştırma 2007-2008 öğretim yılı sonbahar döneminde Ankara ili Yenimahalle ilçesinde bulunan 12 devlet ilköğretim okulunda okuyan toplam 2231 (1121 erkek, 1093 kız) öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir (1164 altıncı sınıf ve 1055 sekizinci sınıf). Veriler, Öğrencilerin Fen Öğrenimine Yönelik Motivasyonu Anketi ile toplanmıştır. Sınıf düzeyi ve cinsiyetin motivasyon değişkenleri üzerindeki etkisi iki-yönlü MANOVA analizi kullanılarak test edilmiştir. Analiz sonucunda, sınıf düzeyinin ve cinsiyetin öğrencilerin fen öğrenimine yönelik motivasyonları üzerinde anlamlı düzeyde etkisi belirlenmiştir. Altıncı sınıf ve sekizinci sınıf öğrencilerinin fen öğrenimine yönelik motivasyonlarının anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği saptanmıştır. Ayrıca, kız ve erkek öğrencilerin fen öğrenimine yönelik motivasyonları öğrenme ortamı etkisi dışındaki bütün değişkenler açısından anlamlı düzeyde farklılık göstermiştir. Bu çalışmada öğrencilerin fen öğrenimine yönelik motivasyonlarının sınıf düzeyi artıkça azaldığı ve kız öğrencilerin fen öğrenmeye yönelik motivasyonlarının erkek öğrencilerden daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of grade level and gender on elementary school students? motivation towards science learning. This study was carried out during 2007-2008 fall semester at 12 public elementary schools in Yenimahalle districts of Ankara. A total of 2231 students (1121 boys, 1093 girls, 17 did not report their gender) participated in the study. In terms of grade level, 1164 were enrolled in 6th grade level and 1055 in 8th grade (12 did not report their grade level). Data were collected through Students? Motivation Towards Science Learning Questionnaire (SMTSL). Two-way Multivariate Analysis of Variance (MANOVA) was conducted in order to identify the effects of grade level and gender on six dimensions of motivation (i.e. self efficacy, active learning strategies, learning environment stimulation, science learning value, achievement goal and performance goal) towards science learning. Two-way MANOVA results showed that grade level and gender had a significant effect on the collective dependent variables. Follow-up univariate analysis indicated that there was a significant difference between 6th and 8th grade students? motivation towards science learning regarding mean scores on each motivational variable. In addition, mean scores on each motivational variable, except leaning environment stimulation, were significantly different for boys and girls, in favors of girls. Result demonstrated that students? motivation towards science learning declined as the grade level increased and girls had a higher motivation towards science learning than boys.