Attitudes, motivation and study habits of english language learners: The case of Başkent University second-year students
Başkent Üniversitesi ikinci sınıf öğrencilerinin İngilizce öğreniminde tutum, motivasyon ve çalışma alışkanlıkları
- Tez No: 227647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL DALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezin amacı Başkent Üniversitesi ikinci sinif öğrencilerinin İngilizce öğrenmeye karşı tutumlarını, İngilizce öğrenme motivasyonlarını ve motivasyon seviyeleriyle bağlantılı olarak genel çalışma alışkanlıklarını, ve kelime öğrenme alışkanlıklarını incelemektir. Bu tez öğrencilerin tutumları ile notları ve bölümleri arasındaki bağlantıyı inceleme amacı da taşımaktadır. Buna ek olarak, bu çalışma, öğrencilerin motivasyonlarının ve motivasyon çeşitlerinin seviyesini belirlemeyi; ve bu öğrencilerin motivasyon seviyeleri, motivasyon çeşidi seviyeleri ile notları ve bölümleri arasındaki ilişki ve farkları değerlendirmeyi hedeflemiştir.Bu çalisma Baskent Üniversitesi'nde 82 öğrenci üzerinde uygulanan beşli Likert ölçeğine uygun bir anket kullanılarak gerçekleştirilmistir. Toplanan bilgi tanımlayıcı istatistikler, tek-yollu ANOVA ve Pearson korelasyon testleri yapılarak incelenmiştir. Anket uygulanan öğrencilerden ayrıca genel çalışma alışkanlıklarını ve kelime öğrenme ile ilgili çalışma alışkanlıklarını anlatmaları istenmiş; ve bu anlatımlar sınıflandırılarak Excel'de resimleme suretiyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to investigate Başkent University second-year students? attitudes towards English, motivation to learn English and their general and vocabulary study habits with respect to their motivation levels. It also attempted to examine the relationship between students? attitudes and their grades and departments. In addition, it explored the students? motivation and motivation orientation levels, and looked into the correlations between the students? motivation, motivation orientation levels and their grades, and finally, it examined the differences in students? motivation levels, motivation orientation levels with respect to their departments.The study was carried out with 82 second-year students at Başkent University using a survey designed on a five-point Likert-scale. The data collected were analyzed through descriptive statistics, a one-way ANOVA and Pearson correlation procedures. The participants were also asked to describe their general and vocabulary study habits. These descriptions were analyzed by means of categorization and illustrated using Excel.