Imagining and positioning gypsiness a case study of Gypsy/Roma from İzmir, Tepecik
Çingeneliği tasavvur etme ve konumlandırma İzmir Tepecik Çingene/Roman Cemaati örneği
- Tez No: 227648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HELGA TILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, özgün bir kimlik süreci olarak Çingenelik, sosyo-ekonomik koşullar temelinde tartışılmıştır. İzmir Tepecik Çingene/Roman cemaatinin önemli kimlik belirleyenleri olarak hurdacılık, oryantallik ve müzisyenlik meslekleri seçilmiştir. Uzun zamandır sahip olunan bu mesleki konumlanmalar ile Çingenelerin/Romanların kendi kimlik algıları arasında organik bir bağ olup olmadığı ve eğer varsa, bu bağın her bir ayrı mesleki kategori tarafından nasıl algılandığı, Çingeneliğin ve farklı yorumlarının analizi için önemli bulunmuştur. Belli sosyo-ekonomik koşullar çerçevesinde tartışılan ?kimlik?e ek olarak, bu kimlik inşa sürecinde önemli olan kültürel ve sosyal kodlar da tartışılmıştır. Çingene/Roman cemaatinin Kürt olan, Gaco olan ve ?Çingene? olan gruba karşı algıları da kimlik inşasında önemli kimlik belirleyicileridir. Bu bağlamda, derinlemesine görüşme yöntemi kullanılarak Tepecik, Tenekeli mahallede alan çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the particular identification process of Gypsiness is discussed on the basis of socio-economic conditions. Certain occupations, i.e. scrap-dealing, belly-dancing and musicianship are selected in the case of Gypsy/Roma community from Tepecik, Izmir as key markers of identity. Whether there is an organic relation between the long lasting occupational positions of Gypsy/Roma and their self-identity perception and if so, how it is perceived by each occupational category is considered as significant in the analysis of Gypsiness and its diverse interpretations. In addition to the discussion of identity with references to certain socio-economic conditions, cultural and social codes significant in identification are discussed. Particular perceptions towards the Kurdish group, the Gorgio group, as well as the ?Gypsy? group are also considered as key markers in identity formation process of Gypsy/Roma. In this context, a field study is conducted in Tepecik, Tenekeli neighborhood using in-depth interviews.