A study on the problem of logical constants and the problem's solution criteria
Mantıksal değişmezler sorunu ve bu sorunun çözüm önerileri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 227649
  2. Yazar: MYUNTEHA FEKİNOVA MİTHATOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEO GRÜNBERG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezdeki amacım mantıksal değişmezler sorununu, mantıksal doğru ve mantıksal içerme kapsamında ele almaktır. Bunu yaparken de odak noktamı şu sorular oluşturmaktadır: Öncelikle, mantıksal değişmezler nelerdir, mantıksal doğru, mantıksal içerme ve mantıksal değişmezler arasında ne tür bir ilişki bulunmaktadır? İkinci olarak da, mantıksal değişmezler sorununun çözüm önerileri nelerdir ve bu tür önerilerle ne derece bir çözüm sağlanabilir?Tezimde, incelenmiş sistemlerin tümünün belli bir ölçüde tatmin edici olsa da, bu sistemlerin hiçbirinin bütünüyle kabul edilemeyeceği sonucuna vardım.
Özet (Çeviri)
In this thesis I study the problem of logical constants with respect to logical truth and logical consequence. In order to do that, I focused on the following two questions. First, what is a logical constant and what kind of relation there is between a logical truth, logical consequence and logical constant? Second, what are the solutions to the problem and to what extent these criteria can solve it?The main argument of my thesis is to determine that all of the examined systems are satisfactory to considerable level still none of these is completely acceptable.