A content analysis of the security dimension of the Turkish accession to the European Union
Avrupa Birliğine Türk katılımının güvenlik boyutunun içerik analizi
  1. Tez No: 227655
  2. Yazar: AYŞE SAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tez Türkiye ve Avrupa Birliği güvenlik ilişkilerini genişleme bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çerçevede, ilk olarak, hem Soğuk Savaş hem de Soğuk Savaş Sonrası dönemlere odaklanarak ikili güvenlik ilişkilerinin değişen dinamiklerinin tarihsel arka planı incelenmektedir. Bu tarihsel analizde, Türkiye ve AB'nin değişen güvenlik anlayışlarının, her iki aktör tarafından yeni mekanizmaların benimsenmesine öncü olan büyük gelişmelerin ve bunların güvenlik ilişkilerine etkisinin incelendiği Soğuk Savaş Sonrası döneme daha fazla vurgu yapılmaktadır. İkinci olarak, Avrupa entegrasyonu ve genişleme süreçlerinde güvenliğin önemi değerlendirildikten sonra, AB aktörlerinin resmi genişleme konuşmalarında ve öncü Avrupa düşünce kuruluşlarının araştırmacılarının makalelerinde görülen Türk katılımının güvenlik boyutu içerik analizi yöntemi aracılığıyla incelenmektedir. Bu çalışmayı takiben, verilen konuşma ve makalelerin eleştirel analizi yapılmaktadır. Son bölümde, Türkiye'ye, AB aktörleri ve araştırmacıları tarafından ilgili konuşma ve makalelerde yüklenen farklı güvenlik rolleri Türkiye'nin katılım süreci çerçevesinde tartışılmaktadır. Buna göre, bu tezde AB aktörleri ve araştırmacıları tarafından Türkiye'nin Avrupa ve bölgesel güvenlik için öneminin kabul edilmesine rağmen, bunun katılım sürecine uygun şekilde yansıtılmadığı iddiası yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the security relations between Turkey and the European Union within the context of enlargement. In this framework, firstly, the historical background of the changing dynamics of their bilateral security relations is studied by focusing both on the Cold War and the Post Cold War periods. In this historical study, more emphasis is put on the Post Cold War period where the changing security understandings of both Turkey and the EU, major developments leading to adoption of new mechanisms by both actors and their impact on their security relations are analyzed. Secondly, after evaluating the importance of security in the European integration and enlargement processes, the security dimension of the Turkish accession, appearing in the official enlargement discourse of the EU actors and in the articles of the leading European think tanks? scholars is examined via the use of content analysis method. Following this study, a critical analysis of the given speeches and articles is made. In the last part, the different security roles ascribed to Turkey by the EU actors and scholars in the related speeches and articles are discussed within the framework of Turkey?s accession process. Accordingly, it is argued in this thesis that although Turkey?s significance for European and regional security is accepted by the EU actors and scholars, this is not properly reflected on its accession process.