Security through integration: The EU as a pluralistic security community
Bütünleşme yoluyla güvenlik: çoğulcu bir güvenlik topluluğu olarak AB
- Tez No: 227658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, esasen, Avrupa bütünleşme süreci boyunca, AB'nin çoğulcu bir güvenlik topluluğu olarak gelişimiyle ilgilidir. Çalışmanın asıl amacı II. Dünya Savaşı'nın ardından, Batı Avrupa Devletlerinin birbirleriyle olan ilişkilerinde askeri güce başvurmaktan nasıl vazgeçtiklerini ve böylelikle kendi aralarında kalıcı bir barış ortamı sağlamayı nasıl başardıklarını araştırmaktır. Çalışmanın kapsamı içinde, AB'nin kendi barış ve istikrar sahasını ,genişleme ve Avrupa Komşuluk Politikası, gibi bir takım dış politika araçları aracılığıyla mevcut sınırlarının dışına teşmil etme girişmleri de incelenmiştir. Son olarak, tez, AB'ye üyeliği durumunda, Türkiye'nin AB Güvenlik Topluluğuna yapacağı potansiye katkıları değerlendirmeye çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is primarily concerned with the evolution of the EU as a pluralistic security community throughout the course of European integration. Its main purpose is to examine how the EU member states have managed to renounce the use of force in their relations with one another and consequently succeeded in establishing a lasting peace in Western Europe following World War Two.Within the scope of the study, the EU?s attempts to extend its zone of peace and stability beyond its immediate borders by using some foreign policy tools such as the enlargement and the recently launched European Neighbourhood Policy are also explored .Finally, the thesis attempts to evaluate the potential contribution that Turkey would make to the EU security community in the post-Cold War era upon her membership in the EU.