Developing a scale of citizenship perceptions in terms of rights and duties in contemporary Turkey
Modern Türkiye'de haklar ve ödevler açısından yurttaşlık algılaması ölçeği gelştirilmesi
  1. Tez No: 227657
  2. Yazar: AYŞEGÜL FIĞLALI TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KALAYCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 397
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de yurttaşların yurttaşlığa ilişkin algılamalarına odaklanarak yurttaşlık kavramını yurttaşların bakış açısıyla ele almaktadır. Yurttaşlık algılamaları toplam hak ve ödevler arasındaki ilişki yanında yurttaşlığın medeni, siyasi ve sosyal ve unsurları açısından da ölçülmeye çalışılmıştır. Türkiye'deki resmi yurttaşlık anlayışının görev ağırlıklı cumhuriyetçi yurttaşlık modeline dayandığı konusunda genel bir görüş birliği olduğu için yurttaşlık algılamalarını ölçmede liberal ve cumhuriyetçi yurttaşlık kavramları ideal-standart referans modelleri olarak kullanılmıştır. Bu amaçla, bir anket çalışmasına dayanarak yurttaşlık hakları ve ödevleri için birer ölçek geliştirilmiştir. Ayrıca, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyeliğinin yurttaşlık üzerine muhtemel etkilerine ilişkin yurttaşların görüşlerini ölçmek amacıyla da bir `AB üyeliği ve yurttaşlık' ölçeği oluşturulmuştur. Sendikalı işçiler, işverenler, bürokratlar ve emekli subaylardan oluşan bir örnekleme uygulanan ankete ek olarak odak grup görüşmeleri ve mülakatlar yapılmıştır. Ölçek çalışmasının sonuçlarına göre, toplam yurttaşlık hak ve ödevleri açısından tüm meslek grupları cumhuriyetçi yurttaşlık anlayışını benimsemektedir. Öte yandan, siyasi ve sosyal yurttaşlık unsurları itibariyle meslek gruplarının yurttaşlık algılamalarında farklılıklar olduğu gözlenmiştir. Siyasi unsurlar açısından işçiler, işverenler ve bürokratlar siyasi haklara ağırlık verirken, sosyal unsurlara göre işçiler sosyal haklara öncelik veren bir yurttaşlık algılamasına sahiptir. AB üyeliği veyurttaşlık ölçeği sonuçlarına göre ise, tüm meslek grupları Türkiye'nin AB üyeliğinin yurttaşlık üzerinde olumlu etkileri olacağını düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis approaches the concept of citizenship from the angle of citizens by focusing on the citizenship perception of the citizens in Turkey. It has been aimed to measure citizenship perceptions in terms of the balance between both total rights and duties, and also in terms of civil, political and social elements of citizenship. Liberal and civic republican conceptions of citizenship have been employed as the ideal-standard models against which it is attempted to measure the citizenship perceptions, because it is consensually agreed that the Turkish notion of citizenship is based on a civic republican understanding which emphasizes duties over rights. For this purpose a scale for citizenship rights and another one for citizenship duties have been developed on the basis of a questionnaire. Additionally, in order to measure people?s opinions concerning the possible effects of Turkey?s EU membership on citizenship issues a scale of ?EU membership and citizenship? has been developed. In addition to the questionnaire study which was applied to unionized workers, employers, bureaucrats and retired military officers, focus group meetings and interviews were conducted. The results of the scale study revealed that all occupational groups shared a republican perception of citizenship as far as the total right and duty items are considered. However, in terms of political and social elements of citizenship, occupational groups displayed different perceptions. In terms of political elements, while workers, employers and bureaucrats emphasized the political rights, with respect to social elements workers assigned more weight to social rights. The EU membership and citizenship scale results indicated that all occupational groups shared a pro-EU perspective with respect to its effects on citizenship.