Reflecting peacebuilding in practice: United Nations transitional administrations
Barışın inşasının uygulamadaki yansıması: Birleşmiş Milletler geçici yönetimleri
  1. Tez No: 227664
  2. Yazar: ŞEFKAT UTSUKARÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tezin temel amacı, bir bölgenin idaresinin o bölgenin gelecekteki statüsü hakkında ortaya çıkmış olan bir uyuşmazlığın sonuçlarını yönetmek ve nihai bir çözüme bağlamak üzere geçici bir süre için Birleşmiş Milletler'e devrinin fikirsel düzeyde ve uygulama alanında incelenmesidir. Bu çerçevede, Kosova Birleşmiş Milletler Geçici Yönetimi Misyonu (UNMIK) ve Birleşmiş Milletler Doğu Timor Geçici Yönetimi (UNTAET) çok önemli örnekler teşkil etmekte olup, uluslararası geçici yönetimleri tarafından sunulan fırsatlar ve aynı zamanda tecrübe edilen zorluklar bakımından gelecekte ortaya çıkabilecek benzer yapılanmalar için önemli ipuçları vermektedir. Soğuk Savaş'ın sona ermesinden itibaren, Birleşmiş Milletler için daha müdaheleci bir rolü kabul eden belirleyici bir akım ortaya çıkmıştır. Müdahele kavramının bu değişen yapısı göz önünde bulundurulduğunda, bu çalışmanın temel odak noktası, müdahale sonrası süreçte savaşların yıkımına maruz kalmış topluluklarda gerçekleştirilen barışın inşası ve devletin yeniden imarı aşamalarının incelenmesidir. Buradan hareketle, Birleşmiş Milletler tarafindan yürütülmüş olan en kapsamlı ve karmaşık barış operasyonları niteliğinde değerlendirilen uluslararası geçici yönetimleri bu tezin en temel ve öncelikli konusunu oluşturmaktadır. Yeni müdahalecilik ve askıya alınmış veya şartlı egemenlik gibi kavramların tartışıldığı bir dönemde, bu yönetimlerin bağımsız bir devletin egemen yetkilerine benzer şekilde üstlendikleri yasama, yürütme ve yargı erklerinin boyutları incelenmeye değerdir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this dissertation is to analyze the idea and practice of handing over the administration of a territory to the United Nations on a temporary basis in response to manage and settle the consequences of a dispute concerning the future status of that territory. The United Nations Interim Administration Mission in Kosovo (UNMIK) and the United Nations Transitional Administration in East Timor (UNTAET) are novel examples in this respect since they present both the opportunities offered and the challenges experienced by the international administrations and give clear guidelines for the future state-building engagements. Since the end of the Cold War, there emerged a definitive trend toward accepting a more interventionary role for the UN. Taking the changing nature of interventionism into account, within the scope of this dissertation, the foremost focus will be on the post-intervention period where peacebuilding and state-building processes take place in war-torn societies. Thereby, international transitional administrations which represent the most complex and comprehensive peace operations attempted by the United Nations will be the focal point of the study. Since such administrations assume some or all of the sovereign powers of an independent state, in a period when neo-interventionism and suspended or conditional sovereignty are debated, the degree of executive, legislative and judicial authority assumed by transitional administrations is worth to consider.