Changing labour market positions and workplace interactions of irregular Moldovan migrants: The case of textile/clothing sector in Istanbul, Turkey
Moldovalı düzensiz göçmenlerin değişen emek piyasaları konumları ve iş yeri etkileşimleri: İstanbul tekstil/konfeksiyon sektörü örneği
- Tez No: 227665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HELGA RİTTERSBERGER-TILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Yeni uluslararası işbölümü Türkiye ekonomisini ithal ikameci bir yapıdan ihracat temelli bir yapıya dönüştürmüştür. Diğer yandan, 1990'ların başından itibaren, birçok Moldovalı göçmen çalışmak amaçlı kısa süreli Türkiye'ye göç etmeye başlamışlardır. Bu göçmenler özellikle 2000'li yılların başlarına kadar konfeksiyon ve ayakkabı atölyelerinde çalışmışlardır. Bugünlerde ise bu sektörde çalışan Moldovalı göçmenler çoğunlukla dükkânlarda tezgâhtar ve kargo dükkânlarında taşıyıcı olarak çalışmaktadırlar.Yukarıdaki tarihsel bağlama dayanarak bu çalışma, Türkiye'de tekstil/konfeksiyon sektöründe çalışan Moldovalı düzensiz göçmenlerin işgücü piyasalarındaki değişen konumlarını ve işyeri ilişkilerini incelemektedir. Bu ana eksen etrafında, birincil olarak, düzensiz göçmenlerin işgücü piyasalarındaki konumlarının ne tür mekanizmalarla değiştiği, bu süreçlerin arkasındaki etmen ve aktörlere odaklanarak anlamaya çalıştım. İkincil olarak, bu çalışmayla, Moldovalı göçmenlerin çalıştıkları işyerlerindeki emek süreçleri kontrol rejimlerini ve direnç noktalarını analiz etmeyi amaçlamaktayım. Bu amaçları göz önünde tutarak, İstanbul'da, Moldovalı göçmenleri ve Türkiye'li işçi ve işverenleri içeren 35 tane derinlemesine ve enformel görüşmelerden oluşan bir alan çalışması gerçekleştirdim.Alan çalışması bulgularının analizi sonucunda öncelikle, Moldovalı düzensiz göçmenlerin sömürünün yoğun olduğu iş koşullarını değiştiremeseler bile, bu koşullardan sosyal ağların yardımıyla iş değiştirerek kaçabildikleri gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın ikinci önemli bulgusu ise, enformel iş koşullarındaki sömürü düzeyinin sadece sektördeki sermaye birikiminin gereklilikleri ve devletin göç politikalarınca değil işverenlerin ekonomik ve kültürel tercihleriyle de yakından ilgili olduğu olmuştur.
Özet (Çeviri)
The new international division of labour has transformed the economic structure of Turkey from an import-substituted to an export-oriented economy. Starting from the early 90s, many Moldovan migrants began to come to Turkey in order to work temporarily in the informal economy. They worked in clothing and shoe ateliers until the beginning of this century. Nowadays many Moldovan migrants work in clothing shops as Russian-speaking sales assistants and in the cargo firms as carriers.Based on this historical context, this study explores the changing labour market position and workplace interactions of irregular Moldovan migrants, who are working in the textile/clothing sector in Istanbul, Turkey. I firstly try to understand the mechanisms of the changing labour market positions of irregular migrants by focusing on the factors and agents behind these dynamic processes. Secondly, I intend to analyze the labour process control regimes and resistance in the workplaces where migrants work. With this aim in view, I conducted field research in Istanbul consisting of 35 in depth and informal interviews with Moldovan migrants, Turkish employers and Turkish employees.As a result of the analyses of my findings, I first observed that although foreign workers cannot change the exploitative working conditions, they can find ways of escaping from exploitative working conditions in a context. Secondly, the level of exploitation in informal working conditions are not only determined by the necessities of capitalist accumulation regimes and the migration policies of the state but also by the preferences of employers based on economic and cultural motives but also.