Turkish Cypriots and their others: An analysis of narratives about Greek Cypriots and Turkiyeliler
Kıbrısl Türkler ve ötekileri: Kıbrıslı Rumlar ve Türkiyeliler hakkındaki anlatıların analizi
- Tez No: 227666
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu tez Kıbrıslı Rumlar ve Türkiyelilere ilişkin olarak popüler algıdaki `Kıbrıslı Türklüğü', Kıbrıs'ın kuzeyindeki nüfusa çatışan kimlikler sunan politik söylemler çerçevesinde inceler. Bu çalışmanın amacı `yerli' Kıbrıslı Türker'in görece yeni bir gerçeklik- yani adanın bölünmesi ve Türkiye'den göç- bağlamında kendi sunumlarındaki baskın öğelerin anlaşılmasıdır. Diğer bir deyişle, bu çalışma `Kıbrıslı Türklerin' ve onların `Ötekilerinin'- Kıbrıslı Rumlar ve Türkiyelilerin- popüler söylemdeki imajları üzerine odaklanır.`Yerli' Kıbrıslı Türklerin kendi kimlik algılarını anlamak amacıyla, adanın kuzeyindeki farklı şehirlerde derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Bu anlatıların analizi sonucunda, kimliklenme pratiğinin doğasındaki ilişkisellik ve kararsızlık işaret edilmiştir. Ayrıca, baskın `Kıbrıslı Türklük' algısının Türkiyelilerin hiyerarşik dışlanmasıyla göze çarpan sorunları vurgulanmıştır. Popüler algıdaki `Kıbrıslı Türklüğün' Kıbrıs-merkezli kimliğin, ulus üstü bağlılığa yer açmaktan fazla, Türkiyeli `Ötekiye' karşı dışlayıcı yaklaşımı beslediği gerçeğini işaret ettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores popular perception of `Turkish Cypriotness? in relation to Greek Cypriots and Türkiyeliler in the framework of struggling political discourses proposing conflicting identities to the population in the northern part of Cyprus. Purpose of the study is to understand dominant elements in self-representations of `native? Turkish Cypriots in the context of relatively new reality, namely, the partition of the island and immigration from Turkey. In other words, this study focuses on images of `Turkish Cypriots? and of their `Others?- Greek Cypriots and Türkiyeliler- in popular discourse.For the purpose of understanding the self-perception of identity among `native? Turkish Cypriots, in-depth interviews were conducted in different cities of the northern part of the island. As a result of analyses of these narratives, the relational and precarious nature of identificatory practice is pointed. Moreover, problems relating to dominant perception of `Turkish Cypriotness? marked with hierarchical exclusion of Türkiyeliler is stressed. It is concluded that popular perception of `Turkish Cypriotness? signals the fact that, more than opening space for a transnational attachment, Cyprus-centered identity fosters exclusivist approach towards Türkiyeli `Other?.