Russia and the Kosovo conflict: 1998?2008
Rusya Kosova anlaşmazlığı: 1998?2008
- Tez No: 227671
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY F. TANRISEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez, Kosova'ya yönelik Rusya dış politikasının soğuk savaş dönemi ABD-Sovyetler Birliği çatışmasını anımsattığı görüşüne sahip düşünce ekolünce ortaya konan iddialar ışığında, Kosova'ya yönelik 1998 ? 2008 dönemi Rusya dış politikasını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu tez, Kosova Savaşı ve sonrasındaki süreçte Rusya'nın üstlendiği rolün ADB'ye karşı gelmekten çok Rusya'nın uluslararası sistemde büyük güç olarak görünme yoluyla elde edeceği çıkarla motive edildiğini kanıtlamaktadır.Tez çalışması, giriş ve sonuç bölümlerine ek olarak dört ana bölümden oluşmaktadır. İkinci bölüm tarihsel zemin sunmakta ve Yugoslavya'nın dağılması sürecinde Rusya dış politikasını ele almaktadır. Üçüncü bölüm Rus dış politikası ve 1998-1999 Kosova savaşına odaklanırken dördüncü bölüm ise Rusya'nın Kosova anlaşmazlığı sonrası tasviye sürecindeki rolünü içermektedir. Son olarak, beşimci bölüm Kosova'nın nihai statüsüyle bağlantılı olarak Rusya dış politikasını ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to study Russian foreign policy towards Kosovo during the period between 1998 and 2008 in light of the school of thought that claims that Russia's foreign policy toward Kosovo resembles the Cold War confrontation between the United States and the Soviet Union. This thesis argues that Russia?s role in the Kosovo war and its aftermath is motivated by Russia?s interest in being seen as a great power in international system rather than using Kosovo in order to confront the United States.Besides an introduction and conclusion, the thesis consists of four main chapters. The second chapter presents historical background and discusses Russian foreign policy during the wars of secession in Yugoslavia. The third chapter focuses on Russian foreign policy and the 1998 ? 1999 war in Kosovo, while the fourth chapter covers the Russian role in the post-conflict settlement in Kosovo. Finally, the fifth chapter deals with Russian foreign policy as it relates to the resolved Kosovo situation.