Contending approaches to security in Israel: 1948-2000
İsrail?de güvenliğe ilişkin farklı yaklaşımlar: 1948-2000
- Tez No: 227676
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM TÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez 1948?2000 arası dönemde İsrail'in güvenlik kavramlarının, söylemlerinin ve pratiklerinin, Arap-İsrail çatışması genelinde ve İsrail-Filistin çatışması özelinde bir incelemesini sunmaktadır. Çalışmanın amacını, belli-başlı güvenlik tanımlamalarının ve pratiklerinin oluştuğu ve değiştiği süreçleri İsrail'deki iç tartışmalar ve siyasi aktörlerin farklı dünya görüşleri de göz önüne alarak incelemek; ve bu oluşumların farklı dönemlerde İsrail-Filistin çatışmasına ve dolayısıyla da İsrail'in güvenliğine olan etkilerini anlamak oluşturmaktadır.Bu bağlamda, devletin gelecekteki sınırlarına ve kimliğine dair başlıca siyasi aktörler arasında gerçekleşen tartışmaların İsrail'in Filistin sorunuyla ilişkili güvenlik politikalarını oluşturmada --ve yeniden oluşturmada-- kilit bir rol oynadığı gözlemlenmiştir. Buna karşın, bu farklılıkların güvenlik politikasının amaçlarıyla sınırlı kaldığı ve `sıfır-toplamlı' (zero-sum) güvenlik kavramıyla, algılanan tehditlere yönelik olarak askeri yöntemlere verilen önceliğin İsrail'de güvenlik anlayışını şekillendiren ortak özellikler oldukları gözlemlenmiştir. Buradan hareketle Oslo barış süreci tezde bir `anomali' olarak ele alınmış, ve bu süreç İsrail'deki güvenlik düşüncesi ve pratiği üzerine getirmiş olduğu değişimler ve süreklilikler çerçevesinde değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis provides an analysis of Israel?s security conceptions, discourses and practices, in the context of the Arab?Israeli conflict in general and the Israeli?Palestinian conflict in particular, between 1948 and 2000. The purpose of the study is, to explore those processes through which particular definitions and practices of security have been produced and changed, against the background of the domestic debates and competing worldviews among key political actors; and to highlight the overall impact of these points in different periods on the Israeli-Palestinian conflict, and, thus, on Israel?s overall security.In this context, it is observed that the debates among the political actors, regarding the future borders and the identity of the state, have played a key role in the construction and reconstruction of Israeli security policy particularly vis-à-vis the Palestinian problem. Nevertheless, it is also observed that the extent of these differences has been limited to the objectives of the security policy, and that a zero-sum conception of security, and the primacy of military means to confront the perceived threats have prevailed as common characteristics of Israeli security understanding, informing Israel?s related practices. Along these lines the thesis considers the Oslo peace process as an anomaly, and tries to assess it within the framework of the continuities and changes it has introduced to thinking and acting about security in Israel.