Museological and archaeological studies in the ottoman empire during the westernization process in the 19th century
19. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu batılılaşma sürecinde müzeolojik ve arkeolojik çalışmalar
- Tez No: 227677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP BOZTEMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
19. yüzyıl, Osmanlı İmparatorluğu'nda büyük değişimlerin yaşandığı bir dönemdir. Bu yüzyıl içerisinde siyaset, ekonomi ve hukuk alanlarında önemli değişimler yaşanırken, bir taraftan da Batılılaşma sürecinin etkisiyle iki önemli kültür alanı olan müzecilik ve arkeoloji dallarında da hem eski eserleri saklayıp koruma hem de bu eserleri sergileme konularında önemli atılımlar gerçekleştirilmiştir. Müzecilik ve arkeoloji, Avrupa'da doğan birbiriyle bağlantılı iki kültür ve bilim alanı olarak Osmanlı İmparatorluğu kültür hayatına 19. yüzyılda girmiştir. Hem Avrupa'da yürütülen müzecilik çalışmalarının etkisiyle, hem de imparatorluk topraklarında kazı faaliyetlerinde bulunan yabancı uyruklu araştırmacı ve arkeologların etkisiyle Osmanlı İmparatorluğu bu bilim dallarıyla tanışmıştır. Bu çalışma, 19. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu'nda, müzecilik ve arkeoloji çalışmalarının nasıl başladığını ve Batı'nın da etkisiyle nasıl bir gelişme çizgisi izlediğini incelemektedir.Bu çalışmada, müzecilik ve arkeoloji çalışmalarının kökenleri ile Osmanlı İmparatorluğu'ndaki ilk çalışmalar ve devam eden süreç içerisindeki gelişmeler, 19. yüzyıl içerisinde sözü geçen konularda yapılan hukuki atılımlar kronolojik olarak incelenmektedir. Bu gelişme süreci içerisinde Osman Hamdi Bey'in çalışmaları bu tezin önemli bir kısmını teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The nineteenth century is a period, when great transformations were experienced in the Ottoman Empire. Besides the political, economical and judicial changes, with the impact of the westernization process, important leaps about two important components of cultural life, museology and archeology, were realized in terms of both collecting and protecting the ancient monuments; and their exposition. As two interrelated fields of culture and sciences originated from Europe, museology and archeology were incorporated in the cultural life of the Ottoman Empire in the nineteenth century. The Ottoman Empire was acquainted with these two scientific fields through the impacts of both the museological studies in Europe and the excavations of the foreign researchers and archeologists, conducted within the imperial territories. This study aims to observe the emergence of museological and archeological studies in the Ottoman Empire and its development by the impacts of the West.In this study, the origins of the museological and archeological studies, the first attempts in the Ottoman Empire and the development in the continuing process and the judicial acts about the mentioned fields composed in the 19th century are examined chronologically. In this process of development, the works of Osman Hamdi Bey were forming an important part of this thesis.