Emotion processes in schizophrenia: In relation with symptomatology and duration of illness
Şizofreni hastalarında duygu süreçlerinin semptomlar ve hastalık süresi ile ilişkisi
  1. Tez No: 227691
  2. Yazar: AHMET YASİN ŞENYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK GENÇÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı şizofreni hastalarının duygu süreçleriyle; algılama, hissetme, ifade etme, hastalığın pozitif ve negatif semptomları, ve hastalık süresi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya, Ankara Onkoloji Hastanesi Psikiyatri Kliniğinde tedavi görmüş olan 46 şizofreni hastası katılmıştır. Hastaların 23'ü on yıldan daha uzun süredir şizofreni tanısı almış olup kronik hasta olarak değerlendirilmektedir. Diğer 23 hastanın tanı süresi ise 1 ile 10 yıl arasındadır.Aynı zamanda, eğitim düzeyleri klinik gruptan farklı olmayan 23 sağlıklı katılımcı araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmada, katılımcıların duygu deneyimlemelerini (korku, iğrenme, üzüntü, mutluluk) sağlamak amacıyla hazırlanmış dört sahne içeren bir kısa film kullanılmıştır. Katılımcıların duygu algılama ve hissetme süreçlerine ilişkin bilgi hastaların kendi ifadeleri dikkate alınarak kodlanmıştır. Duygu ifade becerileri ise, bu çalışma kapsamında duygu ifade kodlama için eğitilmiş üç psikolog tarafından değerlendirilmiştir. Şizofreni hastalarında semptom tespiti için Pozitif ve Negatif Belirtiler Ölçeği ve Calgary Deprsyon ölçeği kullanılmıştır. Kontrol grubunun herhangibir psikopatolojik sorun yaşamadığının tespiti için ise Kısa Semptom Envanteri (KSE) uygulanmış olup; herhangi bir alttestten kesme puanı üstü alan katılımcılar çalışma dışı tutuluştur.MANOVA sonuçları 10 yıldan daha uzun süredir şizofreni hastası olan grubun duygu algılamada , akut hastalardan ve kontrol grubundan daha fazla hata yaptığını ortaya çıkarmıştır. Aynı zamanda, şizofreninin pozitif semptomları ile duygu algılama süreçlerindeki hatalar arasında korelasyon bulunmuştur. Bu sonuç, halüsinasyon ve delüzyon gibi pozitif semptomların hastaların algılarında değişiklikleğe yol açtığı, bu sebeple duygu algılama süreçlerinin de bozulduğu şeklinde yorumlanmıştır. Tüm sonuçlar varolan literatür eşliğinde değerlendirilmiştir. Son olarak, duygu işlem süreçlerindeki bozulmaların daha iyi anlaşılması için, ileride yapılabilecek araştırmaların, nörolojik ve biyolojik tanı yöntemlerini kullanmalarının gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to examine the effects of positive and negative symptoms, and duration of illness on emotion processes; ability to understand emotion related cues, experience of emotion, and expression of emotion. A total of 46 schizophrenia patients from Ankara Oncology Hospital Psychiatry Clinic; 23 of them were diagnosed with schizophrenia for at least 10 years, and 23 of them were diagnosed for less than 10 years, participated in the study. Besides, a total of 23 non-clinical subjects; which were similar to the clinical group in terms of educational information, participated to the study. A video-clip which consists of scenes that elicited four types of emotions (fear, disgust, sadness, happiness) was presented to the participants. Understanding of emotion related cues and the experienced emotion were rated through self-report. Facial expressions of the participants were rated through their recorded faces by three psychologists, who were specifically trained for emotional facial expression rating. Symptomatology was assessed by Positive and Negative Symptom Scale (PANSS), and Calgary Depression Scale for schizophrenia patients. Presence of any psychopathology of healthy group was measured through Brief Symptom Inventory. Multivariate Analysis of Variance (MANOVA) revealed that chronic patients presented more understanding of context impairments than acute patients and non-clinical group. In addition to these findings, positive symptoms assessed by PANSS were found to be positively correlated with the understanding context impairment.