Sanat terapi temelinde yürütülen psikiyatrik rehabilitasyonda hastaların yaşam kalitesi, duygu ifadesi ve ruh sağlığı iyileşme düzeylerinin incelenmesi
Examination of the quality of life, emotion expression and mental health improvement levels of patients in psychiatric rehabilitation based on art therapy
  1. Tez No: 903824
  2. Yazar: RUKİYE SELDA ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN KENDİRKIRAN, PROF. NURHAN EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, sanat terapisi temelinde yürütülen psikiyatrik rehabilitasyonun hastaların yaşam kalitesi, duygu ifadesi ve ruh sağlığı iyileşme düzeylerinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın evrenini 27 Mart 2024 ile 31 Mayıs 2024 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda ruhsal bir bozukluk tanısı ile tedavi gören ve doktorları tarafından sanat psikoterapisi için Sosyal Psikiyatri Servisi'ne yönlendirilen tüm 120 hasta oluştururken, örneklemini ise 92 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın verileri tek grupta ön ve son test modeli aracılığıyla Kişisel bilgi Formu, Yaşam Kalitesi Ölçeği, Duyguları İfade Etme Ölçeği ve Ruh Sağlığı İyileşme Ölçeği ile elde edilmiştir. Sanat terapisi uygulamaları, katılımcıların ruh sağlığı iyileşme düzeyini anlamlı ölçüde artırmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of psychiatric rehabilitation based on art therapy on patients' quality of life, emotional expression and mental health recovery levels. 92 individuals participating in the study were evaluated in terms of various demographic and clinical characteristics. Tests administered before and after art therapy interventions reveal effects on participants' levels of mental health improvement, emotional expression, and quality of life. Art therapy practices significantly increased the mental health recovery level of the participants.