A critical approach to Central Bank independence: The case of the Central Bank of the republic of Turkey
Merkez Bankası bağımsızlığına eleştirel bir yaklaşım: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası örneği
- Tez No: 227704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ÜSTÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
1970'ler ile birlikte, politikacıların para politikasına populist müdahaleler yapma amacında olmaları nedeniyle merkez bankalarının bağımsız olmaları gerektiği iddia edilmiştir. Ayrıca, merkez bankalarının tek amaçlarının fiyat istikrarını sağlamak olması gerektiği söylenmiştir. Bu argumanın nötr ve objektif tonuna rağmen, merkez bankası bağımsızlığı anlamını devletin iktisadi yönetimini yeniden yapılandıran Neoliberalism içinde bulmaktadır. Bu tezin temel amacı, merkez bankası bağımsızlığı kavramını ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası uygulamasını çok disiplinli bir bakış açısıyla inceleyerek idari ve politik sonuçlarını açığa çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
From the 1970s onwards, it is argued that central banks should be independent from politicians since the latter have an interest in seeking populist interventions to the conduct of the monetary policy. Additionally, it is often maintained that the sole aim of a central bank should be to seek price stability. Despite the seemingly neutral and objective tone of these arguments, central bank independence can find its meaning as a part of Neoliberalism, which restructured the economic administration of the state. The main objective of this thesis is to analyse the notion of central bank independence and the case of the Central Bank of the Republic of Turkey in a multidisciplinary manner, in order to reveal its political and administrative implications.