Unfair usage of trademark via internet
Markanın internet yoluyla haksız kullanımı
  1. Tez No: 227703
  2. Yazar: NİYAZİ BERKAY KIRCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Hukuk, Science and Technology, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Stratejileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
One of the aims of thesis is to examine and describe current trademark law in Turkey and point out the fact that an excessive trademark protection is being implemented and that this kind of a protection does not automatically bring wealth to Turkey. Main aim of this thesis is to point out the fact that new circumstances of unfair usage of trademarks occured with the introduction of the internet and that important problems between the trademark law, which is of national character, and the internet, which does not have any limits arised in settlement of disputes. Another aim is to point out that, currently, there is no agreed legal text regulating in detail the circumstances of unfair use of mark via Internet both at international and national levels.In this context, basic concepts of current trademark law, birth and development of information and communications technologies and in this respect, the Internet, effect of Internet to current social structure and changes caused therein, national and international steps taken in this context, the question whether unfair usage of trademarks could be examined within current legal framework, problems arising from the differences between Internet and Trademark Law also discussed.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmanın amaçlarından bir tanesi, Türkiye?deki mevcut marka hukukunu incelemek ve halhazırda Türkiye?de oldukça sıkı bir marka korumasının bulunduğu ve bu tür bir korumanın Türkiye?yi kendliğinden refaha eriştiremeyeceği gerçeğini ortaya koymaktır. Çalışmanın ana amacı, internetin kullanılmaya başlanması ile marka hakkı ihlaline neden olan yeni tecavüz hallerinin ortaya çıktığı ve ulusal nitelikteki marka hukuku ile herhangi bir sınır tanımayan internet arasında, bu problemlerin çözümlenmesi aşamasında, önemli sorunların yaşandığı hususunu işaret etmektir. Çalışmanın bir diğer amacı, markanın internet yoluyla haksız kullanımı hususuna ilişkin olarak, halihazırda, uluslararası veya ulusal aşamada, üzerinde anlaşmaya varılmış herhangi bir hukuk metninin olmadığı hususunu belirtmektir.Bu kapsamda, mevcut marka hukukuna ilişkin temel kavramlar, bilgi ve iletişim teknolojileri ve özellikle internetin doğuşu, gelişimi, mevcut toplumsal yapıya etkileri ve neden olduğu değişiklikler, bu kapsamda ulusal ve uluslar arası anlamda atılan adımlar, markanın internet yoluyla haksız kullanımının, markalara ilişkin mevcut hukuki çerçevede çözümlenebilip çözümlenemeyeceği, internet ve marka hukukunun farklılıkları irdelenmiştir.