Foreign direct investment and plant location choice
Doğrudan yabancı yatırım ve kuruluş yeri seçimi
- Tez No: 227721
- Danışmanlar: PROF. DR. BENAN ZEKİ ORBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada ülkelerin döviz kurları, teknoloji yayılım oranı, teknolojik yeterlilikleri ve piyasa büyüklüklerinin çok uluslu bir firmanın kuruluş yeri seçimi üzerindeki etkileri oyun teorik basit bir model çerçevesinde analiz edilmektedir. Modelde, (gelişmiş ve gelişmekte olduğu varsayılan) iki ev sahibi ülke vardır ve çok uluslu bir firma bu ülkelerden birine yatırım yapmayı planlamaktadır. Bu çalışma, yerel ulusal para değer kaybettikçe, gelişmiş ülkenin göreceli piyasa büyüklüğü ve teknolojinin yayılım oranı arttıkça gelişmekte olan ülkenin daha cazip hale geldiğini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, gelişmekte olan ülkede rekabetin artmasının gelişmiş ülkeye yatırım yapılması için gerekli olan döviz kurunun eşik değerini düşürdüğü bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the effects of exchange rate, technological spillover, technological capabilities and size of market on the plant location choice of a multinational company (MNC) in a simple game theoretic model. There are two host countries (developed and developing) and a MNC is planning to invest one of them. It is found that that the attractiveness of the developing country increases with relative market size of the developed country, depreciation of the local currency and technological spillover rate. Moreover, increase in competition in developing country reduces the threshold value of exchange rates to invest in developed country.