Boutique pastry management as a rising services marketing practice and a comprehensive survey of boutique pastries in İstanbul
Yükselen bir hizmet pazarlaması uygulaması olarak butik pastane işletmeciliği ve İstanbul'daki butik pastaneler üzerine kapsamlı bir araştırma
  1. Tez No: 227726
  2. Yazar: GÜLPER DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT FERMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Gıda ve içeceklerin tüketimi, insanların tüketim alışkanlıkları incelendiğinde her zaman en üst sıraya yerleşmektedir. Tüketicilerin gıda ve içecek ürünlerine karşı gösterdikleri farklı tutumlar, gıda sektöründeki organizasyonlara kendi tüketici profilini ve tüketici profiline karşılık gelen en iyi pazarlama yöntemini belirleme zorunluluğunu getirmektedir. Gıda sektöründeki üretimlerde kitlesel üretimin teknolojilerin yanında ileri seviyede de kişiselleştirmeler görülmektedir. Bu nedenle üreticinin, tüketim ürününden en ileri seviyede tatmin olmasını hedefleyen ve sanatsal bir değer taşıyan tüketiciye özel ürünler üreten butik pastaneler gibi kuruluşların son yıllarda İstanbul'da sayısı her geçen gün artmaktadır. Butik pastaneler, hizmet sektöründe bulunsalar da, gerek bulundukları pazarın talepleri, gerekse ürettikleri ürünlerin sonsuz çeşitliliği ve sanatsal değer taşımak gibi farklılıkları, butik pastaneleri sadece hizmetlerin pazarlanması haricinde kendi durumlarına özel pazarlama stratejileri oluşturmaya itmektedir.Bu araştırma ile butik iş yapma olgusu ve üretimin çeşitlendirilip kişiselleştirilmesi, ürünlere sanat değeri katılması araştırılmış, butik pastane yöneticileri ile yapılan birebir ayrıntılı görüşmeler ile butik pastanelerin günümüzdeki durumu ile ilgili bilgiler toplanırken, butik pastane tüketicileri arasında yapılan anket çalışmaları ile de butik pastane tüketicilerinin satın alma tutumları hakkında bilgi toplanmıştır. Elde edilen bilgiler çeşitli istatistiksel verilere dönüştürülerek tüketicilerin demografik arka planlarının, butik pastanelerden yaptıkları alışverişlere etkileri analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, eldeki verilerden yola çıkarak, tüketicilerin satın alma tutumlarına göre butik pastaneler için en iyi pazarlama yöntemleri belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Consumption of food and beverages always holds a place at the top of the list when we analyze the daily habits of consumption of human beings. The different behaviors of consumers towards food and beverage products force the relevant producers to define their consumer profiles and most appropriate marketing strategies in accordance with their target group. In food industry, customization of products can also be observed in addition to the traditional massive production strategies. Therefore, the number of enterprises like boutique pastries which produce customized products that both possess an artistic value and aims complete contentment of their customers as well is increasing very rapidly day by day in Istanbul. Although boutique pastries exist in service sector, they are forced to develop marketing strategies that are specific to their need due to the several reasons such as market demands and infinite diversity of the product opportunities, which carry artistic value.With this research, certain phenomena are explored: boutique business making, customization of production and adding artistic value to the products. While conducting interviews with managers of boutique pastries provided us with information about the current state of the business, the surveys enabled us to learn more about purchase behaviors of boutique pastry customers. By converting the information derived into statistical data, impact analyses have been made which shows the impact of the demographic backgrounds of boutique pastry customers over their related purchase behaviors. As a result of this research, the most appropriate marketing methodologies for boutique pastry businesses are defined in accordance with the analyses consumer behaviors.