Soğuk hava depolarının bilgisayar yardımı ile projelenmesi
To Project by computer aided design of the cold storages
- Tez No: 22773
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA AYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SOĞUK HAVA DEPOLARININ BİLGİSAYAR YARDIMI İLE PROJELENMESİ Ersin Veli VOLKAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Musa AYIK 1992, Sayfa: 136 Jüri : Prof. Dr. Musa AYIK Prof.Dr. Tahsin KUT Prof.Dr. Doğan ERDOĞAN Bu çalışmayla soğuk muhafazaya en çok konu olan ürünlerin başında gelen elma esas alınarak soğuk depo tesisinin tasarımında gerekli mekanik ve termodinamik hesaplamalar yapılmıştır. Tüm tasarım bileşenleri, kritik soğutma yükü gereksinimine uygun olarak beş ana bölüm altında oluşturulan bilgisayar yazılımları yardımıyla elde edilmiştir. Gerçek kompresör kapasitesinin soğutma yükü büyüklüğüne göre yaklaşık değerlerde ayarlanabilmesi, sistem defrost yükünün azaltılması açısından önemli olup, hesaplamalar için de bir dayanak oluşturmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Soğuk depo, bilgisayar destekli tasarım, mekanik soğutma, soğutucu akışkan, ürün muhafazası, evaporator, soğutma kompresörü, kondansör, ısı transferi.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Masters Thesis TO PROJECT BY COMPUTER AIDED DESIGN OF THE COLD STORAGES Ersin Veli VOLKAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor: Prof. Dr. Musa AYIK 1992, Page : 136 Jury : Prof. Dr. Musa AYIK Prof.Dr. Tahsin KUT Prof.Dr. Doğan ERDOĞAN In this study, mechanical and thermodynamic calculations have been determined for projecting of the cold storage by selecting apple that the most important material in the food saving. All design parameters which proper for critical refrigeration load have been produced by using application softwares consist of five main sections. Adjusting of actual compressor capacity by approximately values in relations refrigeration load is important as regards to decreased of the system defrost load and this is used as support for calculations. KEY WORDS : Cold storage, computer aided design, mechanical refrigeration, refrigerant, food saving, evaporator, cryocompressor, condenser, heat transfer.