İstatistik dağılımlar ve fizikte veri analizi
Statistical distributions and data analyses in physics
  1. Tez No: 22774
  2. Yazar: SALİH OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, İstatistik, Physics and Physics Engineering, Statistics
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tezde İstatistik Fiziğin önemli dağılım fonksiyonlarının matematiği ve fizikte her hangi bir olayın gözlem dağılımının hangi istatistik fonksiyona uyduğunun nasıl belirleneceği konusu ele alınmıştır. Binom, Gauss, Poisson, Lognormal, Gamma, Beta, Weibull, Lorentz, Fermi-Dirac. Bose- Einstein, Foton Dağılımı, Maxwell-Boltzmann. Ki-Kare, F-dağılımı ve çok değişkenli Normal Dağılım olmak üzere 15 adet önemli istatistik dağılım fonksiyonunun matematiği lisans üstü düzeyde, tek tek ele alınarak irdelenmiş ve birbiri ile olan bağlantıları belirlenmiştir. Tezin ikinci kısmında ise herhangi bir fiziksel olayın veri dağılımının hangi istatistik dağılım fonksiyonuna uyduğu ve fonksiyonun nasıl belirleneceği konusunda bilgisayar programlan geliştirilmiştir. Program yazılımında mevcut bazı paket programlardan yararlanılmakla birlikte, konuyu ele alış, işleyiş ve yorum olarak bu çalışmaya özgü programlar da geliştirilmiştir. Geliştirilen programların yalnız fen bilimleri konularına ait olmayıp sosyal bazı olaylarda da uygulanabilir olduğu anlaşılmaktadır. Programlar, iki değişkenli fonksiyonlara (olaylara) da uygulanarak, araştırmacıya olayı birden fazla boyutta inceleme olanağı da sağlamaktadır. ANAHTAR KELİMELER : İstatistik Dağılım, Veri Analizi, Dağılım Fonksiyonu, Veri Dağılımı, Ki-kare testi. Sinyal Analizi, Olay-Fonksiyon ilişkisi, Ağırlık Çarpanı, ortalama değer, varyans, kovaryans, vaıyans katsayısı, pearson katsayısı, korelasyon katsayısı, mod, median, moment, Bir Verinin Güvenirliliği, Standart Sapma, Yazılım.
Özet (Çeviri)
In this thesis the mathematics of important distribution functions, and, how and what a statistical function is determined for any distribution of an experimental observation of a physical event are being studied. The mathemat ical theory of Binomial, Gauss, Poisson, Lognormal, Gamma, Beta, Weibull, Lorentz, Fermi-Dirac, Bose-Einstein, Photon Distribution, Maxwell-Boltzmann, Chi- Square, F-distribution and multi-variable Normal Distribution, which make altogether 15-distribution functions are studied one by one in graduate level and the relations among them are emphesized in the thesis. In the second part of the thesis some computer programs are developed for the determination of the best distribution function for any experimental data. In preparing the programs,though some commercial packet-programs are utilized, besides, new programs are developed in this study. The programs developed are not only for positive sciences but they are also applicable to some social events as well. The present programs can also be used for two-variable distribution functions (events), enabling the researcher a multidimensional study of the event also. KEY WORDS : Statistical Distributions, Data Analysis, Distribution Functions, Data distributions,,\-test, Signal Analysis, Event-Function relation, Weight Factor, Avg. value, Varioans, Covariance, Coefficient of a Variance, Pearson Coefficient, Coralation Coefficient, Mod, Median, Moment, Reliability of a Data, Standard Deviation, Computer Programming.