Ankara Kalaba Çocuk Islahevi'nde kalan 15-18 yaş grubu ergenlerin suça yönelmelerinde ailenin etkisi üzerine karşılaştırmalı bir araştırma
Impact of families on the tendency of 15-18 age group children to commit a crime a Ankara Kalaba House of Correction
- Tez No: 22772
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE MANGIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA KALABA ÇOCUK ISLAHEVİNDE KALAN 15-18 YAŞ GRUBU ERGENLERİN SUÇA YÖNELMELERİNDE AİLENİN ETKİSİ ÜZERİNE KARŞILAŞTIRMALI BİR ARAŞTIRMA Figen BAŞAR Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Mine MANGIR 1992, Sayfa: 167 Jüri: Doç. Dr. Mine MANGIR : Prof.Dr. Nurettin YILDIRAK : Doç. Dr. Sevda ULUĞTEKİN Bu araştırmada, Ankara Kalaba Çocuk Islahevinde kalan 15-18 yaş grubundaki ergenlerin suça yönelmelerine aile özelliklerinin etkisi incelenmiştir.. Ayrıca suça yönelmiş ve yönelmemiş çocuklara uygulanan ana baba tutumları arasında farklılık bulunup bulunmadığı da araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara Kalaba Çocuk Islah evinde 1991 döneminde bulunan 15-18 yaş grubunda olan hırsızlık, adam öldürme ve cinsel suçlara yönelmiş 60 denek ile Adalet Meslek Lisesinde öğrenimlerini sürdüren aynı yaş grubundaki 60 denek oluşturmuştur. Ankara Kalaba Çocuk Islahevinde bulunan hırsızlık, adam öldürme ve cinsel suçlara yönelmiş çocukların işledikleri suç türleri ile çeşitli değişkenler arasındaki ilişki Khi-Kare metoduyla belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis IMPACT OF FAMILIES ON THE TENDENCY OF 15-18 AGE GROUP CHILDREN TO COMMIT A CRIME A ANKARA KALABA HOUSE OF CORRECTION Figen BAŞAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Mine MANGIR 1992, Page: 167 Jury: Assoc. Prof. Dr. Mine MANGIR : Prof.Dr. Nurettin YILDIRAK : Assoc. Prof.Dr. Sevda ULUĞTEKİN In this research, impact of family characteristics on delinquency of 15-18 year-old adolescents at Ankara Kalaba House of Correction has been studied. Difference between the parental attitudes towards delinquent and or not delinquent adolescents were also studied. The sample of the study consisted of 60 adolescents aged 15-18, staying at Ankara Kalaba House of Correction in 1991 with burglary murder and sexual crimes and 60 same aged adolescents studying at“Justice Vocational School”Interrelations between kinds of a crimes and some variab les were determined by chi-square method. The influence of parental attitutes was indicated by comparatively t test methods. According to the research findings, the relation between the kind of crimes and variables such as birth place, residental area, birth order, education, parents educational levels and occupations, economical status ofIV the family, whether the parents were step or not, whether there are other delinquent members or cigarette-alcohol addicteds in the family were not statistically significant (P>0.05). However, difference between the.