Small state playing the asymmetric game: Continuity and change in Albanian foreign policy
Asimetrik oyunu oynayan küçük devlet: Arnavutluk dış politikasında devamlılık ve değişim
- Tez No: 227743
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu tez Arnavutluk dış politikasını küçük devlet bakış açısıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Tezin temel olarak Arnavutluk'un zayıf bir küçük devlet olarak bölgesel ve büyük güçlerle yakın ilişkiler geliştirerek ve onlarla ittifak yaparak zayıflığının getirdiği olumsuzlukların üstesinden gelmeye çalıştığını göstermektedir. Bu bağlamda Arnavutluk dış politikasının genel tarihsel sürecinin kuruluşundan bu yana olan döneminin tahlili kısa bir izolasyon dönemi haricinde bu eğilimdeki bir devamlılığa işaret etmektedir. Çalışmanın temel amaçlarıarasında küçük devlet dış politikasının incelenmesi yanında küçük devlet- büyük devlet arasındaki asimetrik güç ilişkilerinin Arnvutluk'u çeşitli bölgesel ve büyük güçlerle olan ilişkileri çerçevesinde incelenmesi de bulunmaktadır. Ayrıca tezde Arnavutluk'un kuruluşundan bu yana varola gelen zayıflığının ülkenin dış politika yapım süreci ve özelde de büyük devletlerle olan ilişki ve ittifakları dahilinde nasılbir ilgisinin bulunduğu ele alınmaktadır. Bu anlamda Arnavutluk dış politikasının tahlili çeşitli dönemler ve siyasi rejimler altinda Arnavutluk'un itifak ilişkilerinde sapmalarda bulunmasının bir şablon oluşturduğunu göstermektedir. Bunların dışında, tezde Arnavutluk dış politikasının ittifaklar ve büyük devletlerle ilişkiler minvalinde devamlılık ve değişiminin tarihsel bir tetkiki de amaçlanmaktadır. Arnavutluk'un Soğuk Savaş sonrası dış politika çizgisi Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile bir büyük güç olmasından mütevellit geliştirmeye çalıştığı ve dış siyasetinin Avro-Atlantik bütünleşmesiyle beraber iki kutubundan birini de teşkil eden ilişkisi, ittifak yapmaya yönelik yaklaşımında bir devamlılığı göstermektedir. Bu bağlamda güncel Arnavutluk-ABD ilişkisi Arnavutluk dış politikası eğiliminin en son safhasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Albanian foreign policy from a small state point of view. The main argument is that Albania as a weak small state developed close relations with the regional and great powers and align with them in order to compensate its weakness. An historical analysis of the Albanian foreign policy line since its establishment portrays a continuity in this trend except the short isolationist period. The study has three main objectives, firstly, it aims to provide an analysis of the small state foreign policy and small state ? great power asymmetric relations within the framework of Albania?s relations with various regional and great powers. Secondly, to elaborate the relevance of the enduring weakness of Albania on its foreign policy making in particular with its relations and alliances with the great powers. In this sense, an analysis of the Albanian foreign policy shows a pattern of shifting alliances in different time periods and under different regimes as part of foreign policy line. Thirdly, to make the historical account of Albania?s alliances and relations with the great powers in terms of continuity and change in its foreign policy line. Albania?s post-Cold War era foreign policy indicates a continuity in this line as it approaches the US as the great power to align with as well as one of two main pillars of its foreign policy along with the Euro-Atlantic integration. In this context, the contemporary Albanian-US relations constitute the last phase of the Albanian foreign policy trend.