Petty agricultural production and contract farming: A case in Turkey
Tarımsal küçük üreticilik ve sözleşmeli çiftçilik: Türkiye?den bir örnek
- Tez No: 227744
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ECEVİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Geç kapitalistlesmiş ülkelerin tarımsal yapıları içerisinde yaygın bir özellik oluşturan aile mülkiyetine dayalı küçük ölçekli tarımsal üretim işletmelerinin sınıfsal konumunu anlamak Marksist yazın içerisindeki önemli tartışma konularından biri olmuştur. Erken Marksist değerlendirmelerin geçici bir kategori olduğu ve yakın bir zamanda proleterya ile burjuvazi arasında farklılaşacağı yönündeki öngörülerine rağmen, üretimin genişleyen kapitalist örgütlenmesi içerisinde önemli ölçüde kapitalist olmayan özelliklere sahip böylesi bir üretim örgütlenmesi biçiminin varlığının devamı, bu kategorinin bekasını açıklamak üzere farklı girişimleri tetikledi. Bu tartışmalar 1960lardan itibaren kır sosyolojisi alanındaki incelemeleri güçlü bir şekilde etkileyerek kırsal üretim ilişkilerinin sosyolojik analizi için kavramsal araçları sağladılar.Bu tez, tarımsal küçük üretim örgütlenmesinin Marksist incelenişi içerisindeki kuramsal tartışmaların, tarımsal üretimin günümüzdeki ulusasırı yeniden yapılanmasını da dikkate alan yeni bir ele alınışını gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Devletin düzenleyici bir güç olarak geri çekildiği ve korumacı politikaların gevsetildiği neo-liberal süreç, geçtiğimiz bir kaç on yıl içerisinde Ulus Aşırı Şirketlerin (UAŞler) tarım alanındaki güçlerini arttırmalarına yol açtı. Sözleşmeli çiftçilik ise, UAŞlerin tarımsal üretimin düzenlenmesi üzerindekibelirleyici güçlerini gerçeklestirmek üzere tarımsal küçük üreticiler ile oluşturdukları en önemli doğrudan ilişki biçimi olarak tanımlanmaktadır.Sözleşmeli çiftçilik üzerine bir alan çalısması ile birlikte bu tez, bu katmanın sınıfsal pozisyonunu nasıl değerlendirebileceğimizi ve onların UAŞler ile olan ilişkilerinin bu değerlendirmemiz üzerinde önemli bir etkisi olup olmadığını tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Understanding the class position of family owned small scale agricultural production units, which constitute a common feature of the rural context in the later capitalized countries, have been one of the major discussion points in the Marxist literature. The continual existence of such a form of production organization with significant non-capitalist features under the enlarging capitalistorganization of production despite the initial assumptions of Marxist analysis that it was a transitory form which will soon differentiate between proletariat and bourgeoisie have prompted a number of attempts at explaining the survival of this category. These debates have strongly influenced the analyses in the field of rural sociology from 1960s onwards, providing the conceptual tools for sociological analysis of rural relations of production.This thesis engages in an attempt of re-appraising the theoretical debates within Marxist analysis of petty agricultural production organization together with considering the recent transnational reorganization of agricultural production. The neo-liberal retraction of state as a regulating force and loosening the protectionist policies has lead to the rise of the power of Trans-National Corporations (TNCs) in the field of agriculture in the past couple of decades. Contractual farming is defined as a major form of direct relationship TNCs establish with petty agricultural producers to exercise their determining power over the organization of agricultural production.Together with a case study of contractual farming, the thesis discusses how could we define the class positions of this segment and whether their relationship with TNCs have a significant affect over our definitions.