Farm labor intermediaries in seasonal agricultural work in Adana - Çukurova
Adana?da mevsimlik tarım işçiliğinde iş ve işçi bulma aracıları
  1. Tez No: 227742
  2. Yazar: ÖZGÜR ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜNDÜZ-HOŞGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın temel konusu mevsimlik tarım işçiliğinde sadece emek transferini sağlaması açısından değil sistem içindeki diğer aktörlerle arasında var olan bağımlılık ilişkilerinden dolayı da önemli bir oluşum olan tarım aracılarıdır. Araştırma tarım aracılarının çok yönlü sosyal ilişkileri ve bu ilişkilerin kurulma ve yeniden üretilme pratiklerini sorgulamaktadır. Aracıların sosyal sermayesi olarak da görebileceğimiz bu sosyal ilişkilerin içeriği hem mevsimlik tarım işçiliğinin hem de tarım aracılarının anlaşılması açısından önemlidir. Araştırma bu kapsamda mevsimlik işçiliğin uzun zamandır gerçekleştiği Adana ilini kendisine çalışma sahası olarak belirlemiştir. Adana'nın son 20 yılda hem tarımsal hem de sosyal anlamda yaşadığı değişimlerde aracıların sosyal ilişkilerini yeniden üretmelerinin anlaşılması açısından önem taşımıştır.Tarım aracıları emek yoğun tarımsal üretimde ihtiyaç duyulan tarımsal işgücünü örgütleyen kimselerdir. Aracı, emek yoğun tarımsal üretimde hasat öncesi işverenin ihtiyaç duyduğu işgücünü genellikle kendi sosyal ilişkilerini kullanarak bir araya getirir. Bu anlamda aile, akrabalar, komşular, hemşeriler gibi sosyal ağlar aracının temel işgücü kaynaklarıdır. Aracı beraberinde çalıştırdığı işçilere sadece iş değil, genellikle işçilerin içinde bulunduğu yoksulluktan dolayı ihtiyaç duyulan birçok sosyal ve ekonomik alanda ön plana çıkar. Aynı zamanda çalışma süresince işlerin yürütülmesini denetlediğinden işverenle arasında da karşılıklı çıkara dayalı önemli bir ilişki gelişir. Bu haliyle Türkiye'de aracılık mesleği basit bir iş ve işçi bulma olayından daha fazlasıdır.Aracılık, çeşitli yönetmeliklerle denetim altına alınmış ve çalışma şekilleri belirlenmiş bir iştir. Ancak, Her ne kadar denetim altına alınmış olsalar dahi mevsimlik işgücü üzerine gerçekleştirilen çalışmalar aracılığın halen ağırlıklı olarak enformel olarak yapıldığını göstermektedir. Bu kayıt dışılığın temel belirleyicisi olarak aracıların süreç içinde ağırlıklı olarak yüz yüze sosyal ilişkiler aracılığıyla kurumsallaştırdıkları çalışma sistemleri görünebilir.
Özet (Çeviri)
The general subject of this thesis is about farm labor intermediaries who are important not only because they are transferring and organizing seasonal agricultural work but also they have social relations and interactions with other actors of seasonal agricultural work. This analysis elaborates multi dimensional relations of farm labor intermediaries and construction and reproduction of these relations. These social relations which can be accepted also as social capital and their nature are important for both understanding farm labor intermediaries and seasonal agricultural work in Turkey. Adana is determined as research field because of its long history about seasonal agricultural work. Moreover, changes and transformations in terms of social and agricultural structure taking place in Adana for 20 years are very important factors with regard to understand how farm labour intermediaries reproduce social relations.Labor intermediaries are the people who are providing and organizing seasonal labor force demanded by employers in labor intense agricultural production in different regions of Turkey. Delegate, backer, or sarge is the some local names of intermediaries using in Turkey. As it can be understood from the function of labor intermediary, it is arbiter between employer and worker. Family, relatives, friends and neighbors are seen as the labor force resources of intermediaries. From the eyes of the seasonal agricultural workers, intermediaries are not only the people who are finding job for them but also they are the people who meet their basic needs. This is very crucial point, since seasonal agricultural labor force is supplied from very poor regions in Turkey. At the same time intermediaries are important actors for employers due to their controlling functions of agricultural work process. However, the relationship between intermediary and employer is simply defined as business where mutual interests are important. In this context labor intermediation in Turkey has lots of meaning other than finding job for workers and worker for employers.Labor intermediation is a legal job which is controlled and regulated by law. However, both pervious researches and this study demonstrate that this job is mostly executed as informal. The main determinant factor for this informal execution of the job can be related with working style of intermediaries, namely, face to face social relations that has been institutionalized within time.