Strategic national/ethnic identity construction: The case of Northern Cyprus
Stratejik ulusal/etnik kimlik inşası: Kuzey Kıbrıs öerneği
- Tez No: 227745
- Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ ÖNER ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışma birbiriyle ilişkili üç amaca ulaşmayı hedeflemiştir. Birincisi, Reicher ve Hopkins'in (2001), `kendi gruplarına mensup diğerlerinin desteğini kazanabilmek için, `kimlik girişimcileri' olarak adlandırılan bazı kimseler, ulusal kategorilerin sınırlarını ve içeriğini yeniden ve amaçlı olarak inşa ederler' şeklinde özetlenebilecek kuramsal görüşleri araştırılmak istenmektedir. Bu doğrultuda, Kuzey Kıbrıs'taki iki siyasi partinin, bağımsız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni (KKTC) savunan Ulusal Birlik Partisi (UBP) ile Kıbrıs'ın birleşmesini savunan Cumhuriyetçi Türk Partisi'nin (CTP), ulusal/etnik kimliklerini nasıl inşa ettiklerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Birinci amaca uygun olarak, sözü geçen iki siyasi partinin resmi yayınları toplanarak Grup Argümanlarının Yapısal Analizi (Reicher & Sani, 1998) yöntemiyle çözümlenmiştir. Sonuçlar, Kıbrıs'ın kuzeyinde yaşayan topluluğun, bu iki parti tarafından, kendi siyasal tasarılarına (bağımsız KKTC veya Birleşik Kıbrıs tasarıları) hizmet edecek biçimde tanımlandıklarını göstermektedir. İkincisi, bu çalışma siyasetçi olmayan Kuzey Kıbrıslıların ulusal/etnik kimliklerini nasıl inşa ettiklerini ortaya koymayı ve siyasi ve siyasi olmayan kimlik inşaaları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda, Annan Planı referandumunda kullandıkları oy temelinde `birleşme ve ayrılma yanlıları' şeklindesınıflandırılan 19 Kuzey Kıbrıslı ile mülakat yapılmıştır. Sonuçlar siyasetçiolmayanların, adanın kuzeyinde yaşayan topluluğu, `Türk', `Kıbrıslı Türk' ve `Kıbrıslı' olmak üzere üç şekilde tanımladıklarını göstermiştir. Bu üç etnik/ulusal kimlik tanımından her biri, Kıbrıs Sorunu, KKTC ve birleşik Kıbrıs konularında farklı kurgulara ve yaklaşımlara işaret etmektedir. Kıbrıs sorunu, Çözüm ve Kollektif tehdit ve çıkarlar, Kuzey Kıbrıslıların sosyal kimlik tanımlarına ve referendumda kullandıkları oya uygun olarak inşa edilmiştir. Ayrıca, sonuçlar, siyasi ve siyasi olmayan kmlik inşalarının büyük oranda uyuştuğunu göstermektedir. Son olarak, bu çalışma ulusal/etnik kimliklerle kolektif projeler arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Bu amaca yönelik olarak Kuzey Kıbrıs'ta 206 kişinin katıldığı bir anket çalışması yapılmıştır. Veriler, sosyal kimliklerin (Türklük, Kıbrıslı Türklük, ve Kıbrıslılık), Kıbrıs'ın birleşmesine karşı tutumları, algılanan kolektif çıkarlar ve tehditler aracılığıyla yordandığını öngören modeli doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
Present dissertation aims to achieve three related objectives. First, it is aimed at investigating the theoretical view of Reicher and Hopkins (2001) that some people called `identity entrepreneurs? actively try to re-define the limits and the contents of the social categories. For this purpose social political milieu of Northern Cyprus is chosen as it is intended to achieve the ingroup members? support by portraying national/ethnic identity constructions of National Unity Party, which acknowledges supporting the independence of Turkish Republic of North Cyprus and the Republican Turkish Party, which acknowledges supporting the unification of Cyprus. In accordance with the first objective, the official documents of two parties were analyzed by Structural Analysis of Group Arguments (SAGA) technique. The results confirm that the definitions of Northern Cypriots, the Cyprus Problem, the solutions of the problem, and collective threats and interests were constructed by these parties in the service of their own political projects. Second study purposes to explore the identity constructions of lay Northern Cypriots in order to investigate the relationship between political and lay constructions. By the second objective 19 Turkish Cypriots who were not involved in politics actively (classified as anti and pro-integrationistsbased on their votes at the Referenda of Annan Plan) were interviewed. The results indicate that the lay Northern Cypriots narrated three identities when defining themselves as `Turkish?, `Turkish Cypriots? and `Cypriots?, each of which implicated different constructions of the Cyprus problem, its possible solutions, and perceptions of collective threats and interests. All the constructions were made in accordance with their identity definitions and their votes at the referenda. The analysis also shows that the political and lay constructions are convergent at a great extent. Lastly, present work aims at investigating the relationship between national/ethnic identities and collective projects, quantitatively. Regarding the third objective a questionnaire study was conducted in North Cyprus, with 206 participants. The data confirmed the model, which proposed that social identities (Turkish, Turkish Cypriots and Cypriots) influenced attitudes towards unification through perceived collective interests and threats.