(IR)/responsibility of transnational corporations for human rights: The case of Baku-Tbilisi-Ceyhan Oil Pipeline Project
Çok uluslu şirketlerin insan hakları sorum(suz-lu)luğu: Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı örneği
  1. Tez No: 227754
  2. Yazar: NEZİR AKYEŞİLMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN D. DAĞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
Son çeyrek asırda, dünyada meydana gelen küreselleşme gibi büyük değişiklikler neticesinde devletler güç kaybına uğrarken, devlet dışı aktörlerin gücü artmıştır. Bu sürecin devletin temel insan hak ve özgürlüklerini koruma kapasitesi üzerinde olumsuz bir etkisi olmuştur. Bu çerçevede, ekonomik küreselleşmenin baş aktörü olan çok uluslu şirketler, sadece insan haklarını tehdit etmemiş, aynı zamanda devlet merkezli insan hakları anlayışının sorgulanmasına zemin hazırlamıştır.Tezin iddiası, devlet merkezli paradigmanın insan haklarını ihlal eden devlet dışı aktörleri kapsamakta zorluk çektiği yönündedir. Bu tez temelde, devleti birincil aktör olarak kabul etmekle birlikte, insan haklarından tek sorumlu aktör olarak görülmemesi gerektiği düşüncesini savunur. Bu nedenle, tez başta çok uluslu şirketler olmak üzere, devlet dışı aktörleri insan haklarından sorumlu tutacak yeni bir uluslararası mekanizmanın kurulmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
The profound and observable changes in the world, including globalization, in the last decades have weakened the state power vis-à-vis non-state actors. This process naturally, has marked down the state capacity to protect and promote internationally recognized human rights and fundamental freedoms. In this context, TNCs, the principle actors of economic globalization, not only threaten the enjoyment of human rights, but also challenge to the state-centric human rights understanding.This thesis claims that the state-centric paradigm has got difficulties to locate non-state actors that violate human rights. While this study proceeds from the premise that the state is the primary responsible actor, it cannot certainly be considered as the sole responsible actor for human rights. Likewise, the thesis suggests that a new international mechanism that holds also non-state actors, particularly TNCs, responsible for human rights needs to be established.