''Form'' and ''space'' in Roman domestic architecture: The architectural language of the atrium house
Roma konut mimarisinde ''form?? ve ''mekan??: Atrium evinin mimari dili
  1. Tez No: 227753
  2. Yazar: AYŞEGÜL ŞEKER ILGIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LALE ÖZGENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Tarih, Architecture, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
This study investigates two significant components of architectural design, ``form'' and ``space'' and the basic design elements and principles used in their creation in the context of Roman domestic architecture. It more specifically examines how, by which means and for which purposes certain form and space defining tools such as the column, wall, floor, ceiling and opening with their architectural equivalents as the point, line, plane and volume were used in the atrium houses exemplified in Pompeii in Italy. The study discusses how Romans organized their daily life in reference to certain domestic spaces and how the form and spatial qualities of these spaces contributed to the architectural articulation of the private sphere. By concentrating on a group of recurring domestic spaces including the atrium, garden, and banqueting room and by illustrating the form and spatial composition of these, the study presents an architectural reading of the Roman atrium house.
Özet (Çeviri)
Bu araştırma, mimari tasarımın iki önemli öğesi olan ``form?? ve ``mekan?? ile Roma konut mimarisi bağlamında, form ve mekanın meydana getirilmesinde kullanılan temel tasarım öğeleri ve prensiplerini araştırmaktadır. Daha özele inerek, kolon, duvar, taban, tavan ve açıklık gibi form ve mekanı tanımlayan elemanların nokta, çizgi, yüzey ve hacim gibi mimari karşılıkları ile birlikte İtalya?nın antik Pompeii kentinde örnekleri bulunan atrium evlerinde nasıl, hangi anlamda ve hangi amaçlarla kullanıldığını incelemektedir. Araştırma, Romalıların günlük yaşantılarını, belirli konut mekanlarına referanslar vererek nasıl organize ettiklerini ve form ve söz konusu mekanların niteliklerinin konutun mimari artikülasyonuna nasıl katkıda bulunduğunu tartışmaktadır. Araştırma, Roma atrium evinin mimari okunuşunu, atrium, bahçe ve ziyafet odaları gibi konutlarda tekrar eden bir grup mekana odaklanarak ve bu mekanların form ve mekansal kompozisyonlarını açıklayarak sunmaktadır.