Effects of different instructional methods and time on students' cognitive, affective, and psychomotor behaviors of first aid
Farklı ögretim yöntemleri ve zamanın ögrencilerin ilkyardım bilişsel, duyuşsal, ve psikomotor davranışları üzerine etkisi
  1. Tez No: 227755
  2. Yazar: LEYLA SARAC
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET OK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Health Education
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 403
Özet
İlkyardım eğitiminin insan yaşamını kurtarmadaki önemi pek çok çalışmada vurgulanmasına rağmen, toplumda ilkyardım becerileri yetersizdir. İlkyardım becerilerine sahip kişi şayisini arttırmak için pek çok öğretim yöntemi önerilmiştir. Ancak, ilkyardım öğretimi konusunda en etkin yöntem hala tartışılmaktadır. Bu yüzden, bu tez çeşitli öğretim yöntemlerinin ilkyardım bilişsel, duyuşsal ve psikomotor davranışları kazanımı ve bu davranışların hatırlanması üzerine etkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmaya katılan 90 kişi ( 52 bayan, 48 erkek) Ortadoğu Teknik Universitesi'nde ilkyardım dersini seçmeli olarak alan 2.nci (n=3), 3.üncü (n=44), ve 4.üncü (n=43) sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Çalışmaya başlanmadan önce, dersi alacak öğrenci listesi oluşturulduktan sonra, öğrenciler farklı öğretim yöntemlerinin uygulanacağı 3 gruba; Grup I Geleneksel (30 öğrenci), Grup II-Vaka-destekli (30 öğrenci) ve Grup III-Web-tabanlı (30 öğrenci), rasgele yerleştirilmişlerdir: Veriler ?ilkyardım bilişsel davranış testi?, ?ilkyardım psikomotor davranış testleri (beceri performans maketi ve beceri davranışı gözlem formu? ve ?ilkyardım duyuşsal davranış ölçeği ve nitel görüşmeler? kullanılarak toplanmıştır. Üç ayrı öğretim yöntemi grubundaki tüm öğrenciler, nitel görüşmeler dışında, aynı veri toplama araçları kullanılarak üç kez test edilmişlerdir. Bağımsız değişkenlerin (öğretim yöntemleri ve testler) bağımlı değişkenler (ilkyardım bilişsel, duyuşsal ve psikomotor davranışları) üzerindeki etkisini incelemek amacı ile veriler Karışık Faktöriyel Varyans Analizi kullanılarak yapılmıştır. Tez bulguları kullanılan 3 ayrı öğretim yönteminin öğrencilerin ilkyardım bilişsel davranışları benzer seviyede etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte, 18 haftalık zaman aralığının öğrencilerin ilkyardım bilgilerini hatırlama düzeyleri üzerine olumsuz etkisi bulunurken, özellikle geleneksel yöntemle eğitim alan gruptaki öğrencilerin vaka-destekli ve web-tabanlı eğitim alan gruptaki öğrencilerden anlamlı biçimde yüksek puan aldıkları görülmüştür. İlkyardım psikomotor davranışları acısından ele alındığında web-tabanlı eğitim alan öğrencilerin kalp masajı ve suni solunum becerilerinde geleneksel ve vaka-destekli eğitim alan grup öğrencilerine oranla daha başarısız olduğu ortaya çıkmıştır. Benzer şekilde, web-tabanlı eğitim alan öğrencilerin, geleneksel ve vaka-destekli eğitim alan öğrencilere oranla CPR ve koma pozisyonu konularındaki performansları da daha düşük çıkmıştır. Bunlara ek olarak, 18 haftalık zaman aralığı da tüm öğrencilerin hatırlama düzeylerine olumsuz yönde etki etmiştir. İlkyardım duyuşsal davranışları açısından bakıldığında, öğrencilerin yaralının, ilkyardımcının, ve kazanın özelliklerinden etkilendikleri istatistik analiz sonucunda ortaya çıkmasına rağmen, ortalama elde ettikleri değerlerin belirtilen bu faktörlerin aslında öğrencilerin yaralıya müdahale etme konusunda ?etkisiz? oldukları sonucunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Many research studies have shown that first aid education is important to save lives of individuals, but first aid skills are deficient in a society. A variety of instructional methods were introduced to increase the people who are equipped with first aid skills. However, it is still a debate over the best method of teaching first aid. Therefore, this dissertation aimed to analyze the effects of various instructional methods (traditional, case-based and web-based) on acquisition and retention of first aid cognitive, psychomotor and affective behaviors. Ninety participants (52 female, 48 male) included in the study were the second (n=3), the third (n=44), and the fourth (n=43) year students selecting first aid as an elective course at Middle East Technical University. As the course student list built up for those who would take the course, they were assigned to one of the three groups randomly before the treatment started: Group I-Traditional instruction (30 students), Group II-Case-based instruction (30 students), and Group III-Web-based instruction (30 students). Data were collected by using ?First Aid Cognitive Behavior Test?, First Aid Psychomotor Behavior Tests (skill reporter manikin and skill checklist)?, First Aid Affective Behavior Scale?, and qualitative interviews. All students in each instruction group were tested three times Statistical analyses included the Mixed Factorial ANOVA to examine the effects of independent variables (instructional methods and time) on dependent variables (first aid cognitive, psychomotor and affective behaviors). Results showed that instructional method had similar effect on students? first aid cognitive behaviors. However, students? in traditional instruction group got higher scores compared to case-based and web-based instruction groups in retention test. In terms of first aid psychomotor behaviors, CPR performance, including chest compressions and ventilations, of web-based instruction group was poor compared to traditional and case-based instruction groups. Similarly, CPR and Recovery Position performance was deprived in web-based instruction group. Retention time negatively affected to psychomotor behaviors of students in most of the skills. In terms of first aid affective behaviors, students? scores were affected by characteristics of the casualty, characteristics of the first aider, characteristics of the event, and some other factors, however mean scores of students in three instruction groups were close to the ?no effect? preference in the first aid affective behavior scale.