Turkey's energy security and its energy cooperation with the European Union and Russia
Türkiye'nin enerji güvenliği ve Avrupa Birliği ve Rusya ile enerji işbirliği
- Tez No: 227760
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY F. TANRISEVER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
 - Yıl: 2008
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez, Türkiye'nin enerji güvenliğini, Avrupa Birliği ve Rusya ile enerji işbirliği bağlamında incelemektedir. Tezde, Türkiye'nin Rusya ile olan enerji işbirliğiyle, Rusya ile Avrupa Birliği arasındaki enerji diyaloğunun, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile Hazar enerji kaynakları arasında özel bir enerji koridoru olma iddiasıyla çeliştiği savunulmaktadır. Tezin ilk bölümü, enerji yollarını çeşitlendirme ve boru hatları siyaseti bağlamında enerji güvenliği konusunu incelemektedir. Tezin ikinci bölümünde, Türkiye'nin enerji gereksinimleri ve enerji koridoru olma potansiyeli tartışılacaktır. Türkiye'nin Rusya ve Avrupa Birliği ile olan enerji işbirliği tezin ilerleyen kısımlarında incelenecektir. Beşinci bölümde ise Avrupa Birliği ve Rusya arasındaki enerji işbirliği analiz edilecektir. Son bölüm ise sonuç kısmıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes Turkey?s energy security and its energy cooperation with the European Union and Russia. The thesis argues that Turkey?s energy cooperation with Russia and the European Union?s energy dialogue between Russia contradict with Turkey?s claim to be an exclusive energy corridor between the Caspian Sea region and the European Union. The first part of the thesis deals with the energy security issue in terms of the diversification of energy routes and pipeline politics. In the second part, Turkey?s energy needs and its potential to become an energy corridor will be discussed. Turkey?s energy cooperation with the European Union and Russia will be explored in the following parts of the thesis. Energy cooperation between the European Union and Russia will be analyzed in the fifth chapter. The last chapter is the conclusion.