Civil society in Iran
İran'da sivil toplum
- Tez No: 227761
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇA ERGUN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyoloji, Sociology
 - Yıl: 2008
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
 - Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez, İran sivil toplumunun modern İran tarihinde nasıl bir gelişim ve dönüşüm geçirdiğini ve güncel durumunu bu alanda yer alan aktörlerin perspektifinden kavramayı amaçlamaktadır. Tezin alan araştırması Tahran'da 2006 yılında yürütülmüştür. Bu çalışma, bir yandan sivil toplum literatüründeki liberal yaklaşımları sorgularken, diğer yandan İran'daki sivil toplumsal hareketleri inceleyebilmek için tutarlı bir çerçeve tasarlamaya çalışmaktadır.İran örneğinde, baskıcı bir rejimin varlığına rağmen, dinamik bir sivil toplum alanı gözlemlenmiştir. Bu tez, İran sivil toplumunu sabit ya da gelişmekte olan bir alan olarak kavramak yerine, İran sivil toplumunun gerçekte devlet ve sivil toplum arasındaki güç ilişkileri ekseninde dönüşmekte olduğunu göstermiştir. Bu doğrultuda, İran sivil toplumunun zayıflığından ya da güçlülüğünden söz etmek yerine, İran devletiyle olan değişken ilişkilerinin belirleyiciliğine vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to understand how civil society developed and evolved in the modern history of Iran and how it operates in the current day through the eyes of the actors of this realm. The fieldwork of the study was conducted in Tehran in 2006. This study, while questioning the liberal understanding of civil society, endeavours to contemplate a consistent framework in which the Iranian civil society activities could be located.The Iranian case proved the existence of a vivid civil society despite a repressive political climate. However, instead of comprehending the Iranian civil society as constant or developing, this thesis showed that civil society is in fact evolving according to the power relations between the state and civil society. In this sense, Iranian civil society is neither weak or nor strong but rather its strength is changing vis-à-vis the relations with the Iranian state.