An assesment of the effect of health and nutritional quality on worker effort and economic growth through physical and human capital: Cross-country and Turkish evidence
Fiziksel ve beşeri sermaye yolu ile sağlık ve nitelikli beslenmenin işgücü performansı ve ekonomik büyüme üzerindeki etkilerinin bir değerlendirmesi: Ülkeler ve Türkiye düzeyinde kanıtlar
- Tez No: 227762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ERDIL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Halk Sağlığı, Econometrics, Economics, Public Health
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tez beslenme düzeyini veya gıdanın gelir içindeki payını iş gücü performansı hesaplamada baz alarak işgücü performans indeksi ve gelirdeki değişim arasındaki ilişkiyi ortaya koymaya çalışmıştır. İki ayrı örnekleme bu çalışma için şeçilmiştir:1980, 1990 ve 2000 yılları için 69 ülke ve 1994 ile 2003 yılları için 17 bölgesel hale dönüştürülmüş iller datası kullanılmıştır. En önemli katkılarından birisi ise veri teknolojide fiziksel sermaye (K) ile beşeri sermaye (H) arasındaki ilişkinin tamamlayıcı olarak tanımlanmasıdır. Böylece, asıl olanın K ve H nin seviye büyüklüğü değil fakat ikisinin birbirine oranı olduğu vurgulanmaya çalışılmıştır. Ayrıca çalışmada kullanılan veriler çalışmanın bir başka önemli katkısı olarak literatürde yerini alacaktır. 69 ülke için 1980, 1990 ve 2000 yıları olarak üç dönem veri kullanılırken Turkiye'nin bölgesel hale dönüştürülmüş iller veriside literatürde bir ilk olarak yerlerini alacaklardır. Kullandığımız sağlık göstergeleri, ekonomik büyüme çalışmamızda ampirik olarak önemli bir rol yüklenmiştir. Gelir dağılımında bu göstergelerimiz önemli bir katkı sağlarken, yakınsama çalışmasında aynı etkiyi göremedik.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to provide evidence on the inter-relationship between per-capita income variation and worker effort indices through nutritional intakes or income to food expenditure ratio. Based on these worker effort indices, there are two data sets; 69 countries data for the year 1980, 1990 and 2000 and 17 regionalized Turkish provinces data for 1994 and 2003. One major contribution is the definition of human and physical capital interactions since accumulation of human capital (H) and physical capital (K) depends on each other within a given technology. This is called ?complementary interaction?. Therefore, we emphasize K and H ratios are key factors in an economy rather than the absolute sizes. Another our main contribution to the literature is the data sources we employ. The 1980, 1990 and 2000 data are the first in the literature for 69 countries and more importantly, it is the first study for Turkish provincial level. While some studies are held for particular countries in terms of health proxy levels, there is no such study of any type pertaining to the Turkish economy. Our health proxies empirically play a very important role in our economic growth study. While health proxies make an important contribution in explaining income disparity approach, we do not see such effect on the convergence rate.