Adölesanlarda sağlıklı beslenme ve uyku hijyeni eğitimlerinin vücut ağırlığı ve ilgili parametrelere etkisi
The effect of healthy nutrition and sleep hygiene education on body weight and related parameters in adolescents
  1. Tez No: 844220
  2. Yazar: HATİCE DUYGU EĞLENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA BÜYÜKTUNCER DEMİREL, PROF. DR. NURAY KANBUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Çocukluk çağı obezitesi her geçen gün artmakta olan ve yetişkinlikte de çeşitli kronik hastalıklara zemin hazırlayan bir halk sağlığı sorunudur. Uyku yetersizliğinin obezite riskini arttırdığı bilinmekte olup adölesan dönemde beslenme ve uyku düzeni bozulmaktadır. Randomize kontrollü klinik çalışma olarak planlanan bu çalışmada, preobez ve obez adölesanlarda sağlıklı beslenme ve uyku hijyeni eğitimlerinin, besin tüketim durumuna, diyet kalitesine, antropometrik ölçümlere, vücut ağırlığı ile ilişkili biyokimyasal göstergelere ve uyku alışkanlıkları ile uyku kalitesine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada polikliniğe başvuran 12-18 yaş aralığındaki 38'i kız 22'si erkek toplam 60 preobez ve obez katılımcı 12 hafta süresince sağlıklı beslenme programı ile takip edilmiş, 6. haftada katılımcılar randomizasyonla iki gruba ayrılarak müdahale grubuna (n=30) beslenme eğitimine ek olarak uyku hijyeni eğitimi verilmiştir. Katılımcılarla başlangıçta, 6. haftada ve 12. haftada yüz yüze, 2.,4.,8. ve 10. haftalarda çevrimiçi görüşmeler yapılmıştır. Yüz yüze görüşmelerde katılımcıların fizik muayeneleri yapılmış, kan örnekleri ve antropometrik ölçümleri alınmış, 3 günlük besin tüketim kayıtları ve besin tüketim sıklıkları alınmış, diyet kaliteleri Sağlıklı Yeme İndeksi-2010 ile değerlendirilmiştir. Serum örneklerinde leptin ve ghrelin parametreleri ELISA yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca katılımcıların uyku kaliteleri Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi, uyku hijyenleri Uyku Hijyen İndeksi, kronotipleri Çocukların Kronotip Ölçeği, gece yeme alışkanlıkları Gece Yeme Anketi, uyku alışkanlıkları ve sosyal jetlag durumları ise uyku günlükleri ile değerlendirilmiştir. Çevrimiçi görüşmelerde beslenme programına devamlılığın sağlanması amacıyla motivasyon görüşmesi yapılmış, katılımcıların beslenme durumları değerlendirilmiş ve müdahale grubunda 6. haftadan sonra uyku günlükleri ile uyku hijyeni eğitimine uyumun takibi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Childhood obesity is a public health problem that is growing every day and paves the way for a range of chronic diseases in adulthood. Sleep deprivation is known to increase the risk of obesity, and sleep patterns are disrupted during adolescence as well as dietary patterns. This randomised controlled clinical trial investigated the effects of nutrition and sleep hygiene education on nutritional status, diet quality, anthropometrical measurements, body weight associated biochemical indicators, sleep habits and sleep quality in preobese and obese adolescents. In the study, 60 pre-obese and obese participants, 38 girls and 22 boys, aged 12-18 years attending an outpatient clinic were followed up with a healthy nutrition education programme for 12 weeks, and at week 6 the participants were randomised into two groups, and the intervention group (n=30) was given sleep hygiene education for the rest 6 weeks in addition to the nutrition education. Participants were interviewed face-to-face at baseline, 6 weeks and 12 weeks, and online at weeks 2, 4, 8 and 10. The face-to-face interviews included a physical examination, blood sampling, anthropometric measurements, a 3-day dietary recall and food frequency questionnaire, and diet quality score which was assessed using the Healthy Eating Index- 2010. Serum leptin and ghrelin levels were analysed by ELISA. Moreover, participants' sleep quality was assessed using the Pittsburgh Sleep Quality Index, sleep hygiene using the Sleep Hygiene Index, chronotype using the Children's Chronotype Scale, night time eating habits using the Night Eating Questionnaire, and sleep habits and social jetlag status using sleep diaries. The online interviews included the assessment of the adherence of healthy nutrition programme and nutritional status in both groups, as well as the adherence to the sleep hygiene education after week 6 in the intervention group.